14 Şubat’ta Kadınlar “Eşit Aşk” için Sokakta

‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ adlı kadın hakları grubu, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde ‘eşitsiz aşkı’ protesto etmek için eylem çağrısı yaptı.

  

Kadınların ve kadın örgütlerinin kurduğu platform, her yıl Sevgililer Günü’nde ‘eşitsiz aşka’ karşı eylem yapıyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen eylemin yapılacağı yer, 14 Şubat Perşembe günü Beşiktaş’ta yer alan Hakan Pastanesi önü.

Eylemin çağrı metni şöyle: “14 Şubat Sevgililer Günü yine geliyor…

Hayalimiz, hedefimiz, arzularımız, mücadelemiz sevmenin de sevilmenin de bambaşka olduğu; satın alınanın pahasıyla veya ailenin bütünlüğüyle değil eşitlikle, özgürlükle değer bulduğu bir dünya…

İşte bu yüzden 14 Şubat’ta isyanımızla sokaktayız:

Aşkın kanununu yazıyoruz yeniden!”

Eyleme destek veren kadın inisiyatifi ‘Mor Dayanışma’, “Kim sağ çıkmış ki büyük aşk masallarından! Biz bulutların altında gökyüzüne doyasıya bakabildiğimiz, sokaklarında özgürce dolaşabildiğimiz, kendi kararlarımızı verebildiğimiz, istediğimizi sayabildiğimiz bir dünya istiyoruz” sözleriyle çağrı yaptı.

Sosyal medyada örgütlenen feminist kadın grubu ‘Feminist Gündem’ ise “Çiçeklerle geldiğinde değil, hayatıma, özgürlüğüme karışmadığında sevgi gerçektir. Egemenlikle sevgi bir arada olmaz! Yine bir hediyeyle şiddeti, sömürüyü, eşitsizliği, baskıyı aklamak, olamasın diye” sözleriyle eyleme desteğini açıkladı.

Bir destek de ünlü kozmetik firması Flormar’da sendikalı oldukları için işten atılan kadınlardan geldi: “Öldüren sevgiyi de, sömüren patronları da istemiyoruz! 14 Şubatta sokaklardayız. Her zaman, her yerde Flormar’ı boykot edeceğiz!”

Eyleme destek veren diğer oluşumlardan bazıları şöyle:

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği: “Bağımsız, eşit, özsaygı ve özgüvenle desteklenen ilişkiler mümkün. 14 Şubat’ta aşkı dayatmanın, baskının, şiddetin öbür adı kılan düzene karşı isyanımızla sokaktayız!”

Eşitlik İzleme Kadın Grubu: “Sonu şiddet ve ölüm ise o ne aşk ne de sevgi’dir… 14 Şubat’ta Kadınlar Sokakta!”

İzmir’de Kadın Savunma Ağı da  14 Şubat’ta kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekecek. Türkiye’deki kadın mücadelesini yükseltmek ve ortak sorunlara karşı güçlü bir irade oluşturabilmek adına etkinlikler düzenleyen oluşum, 14 Şubat Perşembe günü Karşıyaka Çarşısı’nda kadınlarla buluşarak bir etkinlik düzenleyecek.

Adana’da da kadınlar ‘eşitsiz aşk’ı protesto edecek. 14 Şubat günü, Çakmak Caddesi Kültür Sokak önünde saat 18:00’de buluşacak kadınlar, “Hayatımız bizim, öldüren sevgi istemiyoruz” diyecekler.

avatar
  Kaydol  
Bildir
13 Şubat 2019