2. Kadın Yazısı Festivali “Aslında” Başlıyor

“Kadın Yazısı Festivali”, bu yıl “Aslında” temasıyla 15-24 Kasım tarihlerinde MSGSÜ Fındıklı ve Bomonti yerleşkeleri, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Pera Müzesi ve Karşı Sanat’ta gerçekleşecek.

Kültür Servisi

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “Kadın Yazısı Festivali”, İstanbul’da beş farklı mekanda 15-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Cinsiyeti “yazı” odağında tartışmaya açmayı, cinsiyete dayalı ayrımcılık biçimlerini bu odaktan hareketle sorgulamayı, gerek tanınmış gerekse adları yeni duyulmakta olan kadın yazarları ve şairleri desteklemeyi ve yine “yazı”dan hareketle uluslararası bağlar kurmayı hedefleyen Kadın Yazısı festivalinin ilki, geçen yıl İsveç Başkonsolosluğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın ortak çalışması sonucu düzenlenmişti.

Festival bu yıl daha da zenginleşti

Bu yıl British Council, Goethe-Institut Istanbul, Tarabya Sanat Akademisi ve Karşı Sanat’ın da destek verdiği festival daha da büyüyor ve zenginleşiyor. Beşi yurt dışından 60’a yakın konuşmacının yeralacağı panel, söyleşi, performans ve şiir okumaları dâhil olmak üzere pek çok etkinlik, MSGSÜ Fındıklı ve Bomonti yerleşkeleri, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Pera Müzesi ve Karşı Sanat’ta izleyicilerin karşısına çıkacak.

Festival kapsamında ayrıca, Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde ve Karşı Sanat’ta 16 sanatçının desteği ile hazırlanan iki sergi, ziyaretçileri bekliyor olacak. Goethe-Institut Istanbul tarafından yürütülen LiteraTür projesinin 2019 yılı Kasım ayı teması “Kadınlar”ın tanıtımı da festivalde yapılacak.

Bu yıl ki tema “Aslında”

“Festivalin bu yılki teması olan “Aslında”, çok şeyi bir arada söyleme telaşı içinde olduğumuz bir dönemde geniş bir alan açarken, tüketilmiş kavramlardan uzak, yeni bir düşünce biçimine bizi teşvik ediyor. Muğlaklığıyla, özgünlüğe ve yaratıcılığa olanak tanıyor. Hep gerçeği işaret ettiğini iddia ediyor, ama bu bir iddia yalnızca, bunun da en çok kendisi farkında.”

“Bu yüzden eşikte duruyor. Hepimizin uzlaşabileceği bir “asıl” var mı? “Aslolan” bilinebilir mi? Aslında ile başlayan söyleyişlerde “asıl” olmayan da vurgulanmıyor mu? Bu ikilik bize ne gösteriyor? “Aslında” dediğimizde itiraz etme hakkımızı mı kullanmış oluruz?  Söylenmişi tekrarda ısrar mı ederiz yoksa söylenmemişi, söylenip de duyulmayanı mı seslendiririz? Sevgi Soysal’ın Yürümek’inde “camın arkasını daha açık seçik görmeye yönelmiş yardımlar; ‘aslında’, ‘benim bildiğim’, ‘asıl nedeni’, sözcüklerini kolayca kullananlar” sıra dışına çıkanları yine “sıraya sokanlardırÖyleyse “aslında”nın hangi anlamlara gelebildiğini araştırmak, “kadın yazısı”nı daha iyi kavramak açısından önemlidir. Bu nedenle festivalin dört gününü, dört kavramı bu tema etrafında konuşmaya ayırdık: Aslında Beden, Aslında Yuva, Aslında Sır, Aslında İsyan/İtiraz.”

Festivalin bütün etkinlikleri herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek. Yurtdışından konuşmacıların oturumlarında simultane tercüme yapılacak.

İletişim bilgileri şöyle:

www.kadinyazisi.com

bilgi@kadinyazisi.com

https://twitter.com/kadinyazisi

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Kasım 2019