2019 Booker Edebiyat Ödülü, Atwood ve Evaristo’ya

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olarak gösterilen “Booker Ödülü”, bu yıl iki yazara birden verildi. Elif Şafak’ın da aday gösterildiği ödül, Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo’nun oldu.

BBC

Bu yıl, Türkiye’den Elif Şafak’ında aday gösterildiği Booker Edebiyat Ödülü’nü “The Testaments” kitabıyla Margaret Atwood ve “Girl, Woman, Other” kitabıyla Bernardine Evaristo kazandı.

Jüri başkanı Peter Florence, jürinin 5 saat süren toplantıda tek bir isim üzerinde anlaşamadığını ve ödül komitesinin karşı çıkmasına karşın ödülü iki yazara birden vermek istediklerini açıkladı. 50 bin sterlin değerindeki ödül, iki yazar arasında bölüştürüldü.

Ödülü kazanan en yaşlı yazar Atwood, ilk siyah yazar Evaristo oldu

Londra Guildhall’da düzenlenen ödül töreninde söz alan Atwood, favoriler arasında gösteriliyor olmamıza rağmen, “İkimiz de bu ödülü beklemiyorduk” dedi. 79 yaşındaki Atwood, ödülü kazanan en yaşlı yazar oldu. Evaristo ise ödülü kazanan ilk siyah kadın ve ilk siyah İngiliz yazar oldu.

Ödülü kazanan Atwood, kendisinin bu parayı harcamak için çok yaşlı olduğunu ve de zaten çok fazla el çantası olduğunu ifade ederek, ödülü Kanadalı bir yardım kuruluşu olan Indspire’a bağışlayacağını duyurdu.

NTV

Ödül Hakkında

Ödül, her yıl İngilizce yazılan ve İngiltere ya da İrlanda’da basılan kitaplar arasından seçiliyor.

Kazanan yazar 50 bin sterlin (yaklaşık 62 bin 800 dolar) para ödülünün sahibi oluyor.

Kaynak: Birgün, BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Ekim 2019