2019’a Damgasını Vuran Kelime: Cinsiyet Bildirmeyen “Onlar”

ABD’de cinsiyet bildirmeyen zamir kullanımı yaygınlaşırken, Merriam-Webster sözlüğü, internet aralamalarında ipi göğüsleyen “onlar” (they) zamirini, 2019 yılının kelimesi ilan etti.

İngilizce’de son yıllarda ikili cinsiyete göre ayrılan değil de, cinsiyet belirtmeyen zamirlerin kullanımına yönelik bir hareket gelişti. Bu bağlamda üçüncü çoğul şahıs ‘they’ zamirine rağbet giderek artıyor.

Öyle ki,  Amerikan İngilizcesinin en önemli kelime referans kaynaklarından biri olan Merriam-Webster sözlüğü tarafından, İngilizce’de cinsiyet bildiren üçüncü tekil şahıs ‘o’ zamirine, cinsiyetsiz kişileri tanımlayan yani cinsiyet bildirmeyen ‘onlar’ tanımı eklenmişti.

Merriam Webster 2019 için “Yılın Kelimesi” olarak da “onlar” zamirini seçti.

Sözlük geçtiğimiz yıl, “adalet”, 2017’de ise “feminizm” kelimesini o yılın kelimeleri olarak ilan etmişti.

“Onlar” araması, 2018 yılına kıyasla yüzde 313 oranında arttı

Sözlük,”onlar” için yapılan internet aramalarının, bu yıl 2018’e oranla yüzde 313 daha yüksek olduğunu duyurdu.

“Bu kelime artık herkesin dilinde” diyen Merriam-Webster, kelimeye olan ilgiyi ise LGBTQ bireylere eşit haklar tanınmasını isteyen protestolara bağlıyor.

“They” zamirini gündeme taşıyan gelişmeler

Tabii bazı ünlü isimlerin yaptığı açıklamalar ve bu zamiri gündeme taşıması da, kelimenin popülerleşmesini sağlayan bir etken oldu.

Örneğin Ocak ayında kendisini ‘ikili cinsiyet rejimine mensup olmayan trans’ olarak tanımlayan Kaliforniyalı model Oslo Grace, hem erkek hem de kadın modası defilelerine çıkıp podyumları kasıp kavurdu.

Eylül ayında pop yıldızı Sam Smith ise, kullanılmasını tercih ettiği zamirin “onlar” olduğunu, hayatı boyunca cinsiyetiyle savaştıktan sonra bu karara vardığını sosyal medyadan duyurdu.

“Onlar” zamirinin taraftarları arasında Amerikalı Psikologlar Derneği (APA) de yer aldı. Dernek Ekim ayında üçüncü tekil şahıs zamiri olarak “they” kullanımını desteklediklerini açıkladı.

Kaynak: New York Times, Sputnik

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Aralık 2019