21 Haziran’da İki Güçlü Kadın:
Yaşar Seyman ve Benazir Bhutto

21 Haziran Benazir Bhutto’nun doğumgünü. Bu vesileyle Yaşar Seyman’ın 2015 senesinde Bilgi Yayınevi tarafından yayınlanmış Benazir isimli biyografik romanını hatırlamak ve hatırlatmak istedik.

Yayınlanmasının altıncı ayınca üçüncü baskıya ulaşan Yaşar Seyman’ın Benazir romanı, 2018 itibariyle beşinci baskıya ulaşmış durumda. İngilizceye de çevrilmiş olan kitap, Urduca dilinde de yayınlandı, 15 Mayıs 2018’de ise Benazir Bhutto’nun oğlu ve Pakistan Halk Partisi (PPP) lideri Bilawal Bhutto Zardari’ye takdim edildi.

Benazir Bhutto kadınlar, özellikle de Ortadoğu’daki kadınlar için oldukça önemli bir isim. 35 yaşında ilk Müslüman kadın başbakan olan Benazir Bhutto, 1988–1990 ve 1993–1996 yılları arasında olmak üzere iki kez Pakistan başbakanlığı yaptı. Senelerce hem dünya hem de Pakistan politikasında etkili ve güçlü bir figür oldu. Sürgünden döndüğü 2007 senesinde, 2008’de yapılacak seçimlerle baskıcı rejimi değiştirmek için mücadele verdiği sırada, bir intihar bombacısı tarafından öldürüldü.

Benazir’den yaklaşık olarak bir sene sonra, 17 Mart 1954’te doğan Yaşar Seyman ise, bir siyasetçi, kadın hakları aktivisti, yazar, gazeteci ve sendikacı olarak Türkiye’deki önemli kadınlardan. Uzun yıllar Banka-Finan ve Sigorta İşçileri Sendikası BASİSEN Ankara ve İç Anadolu Bölge Başkanlığı yapmış olan Yaşar Seyman aynı zamanda PEN Ankara Temsilcisi ve 2007 senesinde 17 milyon üyesi olan Uluslararası Sendikalar Ağı- Global Union (UNI) tarafından Avrupa’nın Başarılı Kadın Sendikacısı seçildi. Yaşar Seyman oldukça güçlü bir kalem ve birçok eseri mevcut: Hüznün Coşkusu Altındağ (1986), Umut Gün Işığında (öykü, 1990), Kadın ve Sendika (1992), Umut Gün Işığında (2000), Fındık Çiçek Açınca (2002), Yangın Yeriydi Yurdum (Bulgarcaya çevrildi), Göçmen Kalem (2011)

21 Haziran Benazir Bhutto’nun doğumgünü ve Yaşar Seyman şöyle anlatıyor bugünü:

“21 Haziran, güneşin gökyüzünde en uzun kaldığı gün…

21 Haziran bir başka güneşin doğduğu, 54 yıl gökyüzünü aydınlattığı bir gün. Benazir Bhutto’nun doğum günü.

İnsanların doğduğu günü önemserim. Doğduktan sonra ölümsüz olmayı başaran insanları saygıyla anarım. Benazir kadın olarak doğmakla yetinmeyip; kendini yeniden yaratan kadın olarak zaten ölümsüzdür.

Ölümsüzlerin doğum günleri de ölümsüzdür.

En uzun gün doğan Benazir, en uzun gecelerden birinde, 27 Aralık’ta öldürüldü. Kaderin bir cilvesiydi belki de bu. Karanlık, karanlık ile başladı.

İndus nehri Umman denizine oradan da okyanusa kavuştuğunda, Pakistan semaları koyu karanlık ve pusluydu. Deniz bütün gücüyle geri itiyordu Benazir’i, İndus ise “vakti geldi,” diyordu tüm haşmetiyle. “O artık öldü ve ancak senin kucağında yaşayabilir. Onu buralardan götür, okyanus dinginliğinde unutulmaz olacaktır.”

İşte bu yalnızca güçlü bir kadının öyküsü değil, insanlığın öyküsüdür.”

Benazir romanı hakkında “Benazir’i tüm içtenliğimle yeniden yaşatmaya çalıştım. Yazdıkça daha yüreklendim, yüreklendikçe daha da sevdim.” diyor Yaşar Seyman. Bu iki güçlü kadının bir araya geldiği kitabın, daha nice kadını yürüklendirmesi umuduyla.

*Yaşar Seyman’ın ayrıntılı biyografisi için tıklayınız.

**Yaşar Seyman’ın Kazete’de yayınlanan yazısına ve İşte Kadınlar söyleşisine ulaşmak için tıklayınız.

***Yaşar Seyman’ın Benazir romanı ve diğer eserleri için tıklayınız.

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Haziran 2018