22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 23-30 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle bir araya gelecek.

1998’den bu yana, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, kadının toplumdaki yerini sinemanın görsel gücünden yararlanarak izleyiciye anlatmaya ve kadın sinemacıları bir araya getirmeye devam ediyor. Festivale bu yıl, ilk defa 5 kıtadan kadın filmleri katılacak.

Sadece önemli festivallere jüri gönderen FIBRESCI jürisine sahip ilk kadın film festivali olan Uçan Süpürge Film Festivali, Türkiye ve dünya sinemasında kadın yönetmenler tarafından çekilen en son ve seçkin filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. FIBRESCI ödülünü kazanmak için ulusal ve uluslararası uzun, kısa metraj ve belgesel, animasyon film kategorilerinde yarışacak bu filmler bu yıl festivalin seçici kurulu tarafından seçilecek.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Seçici Kurulu sinema alanından uzman yapımcı ve yönetmenlerden oluşuyor. Kendi alanlarında tecrübeli, uzman kurul üyeleri ‘’Filmleri izlemek heyecan veriyor kadınlar dünyanın her tarafında film çekiyor çok mutluyuz’’ diyorlar.

Bu yıl festivale yoğun bir katılımın olduğunu belirten Uçan Süpürge festival ekibi, “Bu bizim içinde bir rekor oldu,” diyor.

Uçan Süpürge Vakfı Ödülleri Sahipleriyle Buluşacak

Aynı zamanda festival kapsamında her yıl Uçan Süpürge Vakfı tarafından verilen Onur Ödülü, Tema Ödülleri, Bilge Tokaç Başarı Ödülleri de bu yıl da sahipleriyle buluşacak.

Ayla Algan ve Sumru Yavrucuk’a Onur Ödülü, Meltem Cumbul ve Pelin Esmer’e Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na ise Tema Ödülü takdim edilecek.

Festivalin film seçikisine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Ucansüpürge.org, Birgün, Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Mayıs 2019