3 Soruda Operation 1325

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu dahil olmak üzere, Türkiye’de birçok kadın çalışmasını destekleyen Operation 1325’i kısaca tanımak amacıyla mini bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize biraz Operation 1325’ten bahsedebilir misiniz? Hangi hedeflerle, ne zaman ve kimler tarafından kuruldu?

Operation 1325, 2006 senesinde İsveçli kadın ve barış örgütleri tarafından kurulmuş bir şemsiye örgüt olarak kuruldu. Kvinnor för Fred (Women for Peace),Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Swedish Ecumenical Women’s Council, The Swedish Federation of Immigrant Women’s Associations (RIFFI), The Left Federation Of Swedish Women ile birlikte 8500 bireysel üyemiz mevcut. İsveç’te ve dünya genelinde savunuculuk ve eğitim yoluyla barış süreçleri ve çatışma çözümünde kadınların etkisini arttırmayı amaçlıyoruz. Birleşmiş Milletler’in 1325 numaralı kararını uygulamak hedefiyle, kamuoyunu, karar alan liderleri ve sivil toplumu etkileyecek tartışma ve diyalog kanallarını genişletmek amacıyla platformlar oluşturmaya, eğitimler vermeye çalışıyoruz.

Türkiye’de ne türden projeleri destekliyorsunuz? Türkiye sizin için neden birlikte çalışılması önemli bir ülke?

 Operation 1325, 1325 numaralı karar konusunda farkındalık yaratmak ve bu kararın kapasitesini inşa etmek için Türkiye’de aktif olarak çalışıyor. Aynı zamanda, barış ve güvenlik ile alakalı her çalışmada kadınları seslerini duyurmak amacıyla destekliyoruz. Epeydir Türkiye’de çalışıyor olmamız neticesinde, Operation 1325’in Türkiye sivil toplumunda oldukça geniş bir ağ ile tanışıklığı var.

Türkiye’deki aktivistlere ve sivil toplum örgütlerine bir mesajınız var mı?

Operation 1325 Türkiye’de kadınların sesini yükseltmek, kadın hakları adına mücadele etmek isteyen tüm insiyatifleri destekliyor, özellikle barış ve güvenlik alanındakileri.

*Operation 1325 hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. 

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Haziran 2018