7 Yaşındaki Liyan’ın Gazetesi Okurla Buluştu: Şirin Mirin Gazete

30 Mayıs’ta yayın hayatına başlayan, 7 yaşındaki Liyan Demirel’in hazırladığı “Şirin Mirin Gazete”nin ilk sayısında havai fişekler ile kuşlar ve incir ağaçları üzerine yazılar yer alıyor.

7 yaşındaki Eren’in “Çılgın Gazetesi”nden ilham alarak kendi gazetesini yapmak için kolları sıvayan Liyan Demirel, babasıyla birlikte birkaç sayı çıkardıktan sonra tek başına yoluna devam etmeyi düşünüyor.

Liyan, her cumartesi günü çıkacak olan Şirin Mirin Gazete hakkında bianet’in sorularını yanıtladı.

Son haftalarda kutlama bahanesiyle İstanbul’da çokça şahit olduğumuz havai fişek sesleri ve görüntüsü Liyan’ı huzursuz etmiş ve bir yazı kaleme almış. Liyan, “Acaba kuşlar kaçıp kurtulabilmişler miydi? Neden başka canlılara zarar verecek bu gösteriyi yapıyorlar ki?” diye soruyor.

“Evet bu karantinada sıkılıyorum biraz, ama kuşum Çerez ile oynuyorum bazen. Sarı ve yeşilin birleşimi gibi rengi. Aslında bir ara ona ‘Liyan’ kelimesini öğretmeye çalıştık” diyor.

Gazetenin bu sayısında yer alan bir diğer konu ise Liyan’ın dedesinin ve babaannesinin Mardin’deki evinin bahçesindeki incir ağacı üzerine. Bir incir ağacının hikayesini anlatan Liyan, “Eğer siz de doğayı seviyorsanız ağaç dikebilirsiniz” diyor.

Liyan ikinci sayı için konular üzerinde çalışmaya başladığını anlatıyor:

“Biraz üstüne düşünüyoruz. Aklıma bir fikir geldi. Doktorlara, çocuklara korona günlerinde ne tavsiye ettiklerini sormak istiyorum. Belki bir animasyon doktor karakteri yapacağız. Dış ses ona soru soracak, o karakter de yanıtlayacak. Video olarak yayınlarız belki.”

Gazetenin ilk sayısına buradan ulaşabilirsini.z

Kaynak: bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Haziran 2020