77. Venedik Film Festivali’nde Jüri Başkanı Cate Blanchett

İtalya’da bu yıl 77’ncisi düzenlenecek Venedik Film Festivali’nde, büyük ödül “Altın Aslan”ı belirleyecek uluslararası jürinin başkanlığını Avustralyalı aktris ve yapımcı Cate Blanchett üstlenecek.

Venedik Bienali’nden yapılan açıklamada, Paolo Baratta’nın başkanlığında 10 Ocak’ta toplanan yönetim kurulunun, bu yıl 77’ncisi düzenlenecek Venedik Film Festivali’nde, jüri başkanlığı için Cate Blanchett’i seçtiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Blanchett, “Her yıl Venedik Film Festivali’nin seçimlerini merakla bekliyorum ve çok dikkat çekici buluyorum. Venedik, dünyanın en fikir veren festivallerinden biri. Bu yıl, jüri başkanı olmak bir ayrıcalık ve mutluluk” ifadelerini kullandı.

“Film endüstrisinde kadınları savunuşu, onu toplumda referans figür haline getiriyor”

Festivalin Sanat Yönetmeni Alberto Barbera, Blanchett’in sadece son 20 yılda her türlü seyirci tarafından beğenilen çağdaş sinemanın bir simgesi olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Kendisinin aynı zamanda sanatsal, insani, çevreden yana tutumu ve de önyargılarla yüzleşmesi gereken erkek egemenliğindeki film endüstrisinde kadınları savunuşu, onu toplumda referans figür haline getiriyor. Bir oyuncu olarak muazzam yeteneği, eşsiz zekası ve sinemaya olan samimi tutkusu, jüri başkanı olmak için ideal niteliklerdir. Onu Venedik’te bu yeni rolüyle görmek büyük zevk olacak.”

Geçen yıl da jüri başkanı kadındı

Blanchett’ın seçimiyle Venedik iki yıl üst üste bir kadın jüri başkanı seçmiş oldu. Festival, son birkaç yıldır aday listesinde kadın yönetmenlerin yer almaması nedeniyle eleştiriliyordu.

“Zama” ve “La Ciénaga” filmlerinin yönetmeni olan Lucretia Martel başkanlığındaki 2019 Venedik Film Festivali’nde “Altın Aslan”ı, ABD’li yönetmen Todd Phillips’in çektiği “Joker” filmi kazanmıştı. Blanchett, Venedik’in 77 yıllık tarihinde jüri başkanlığı görevinin üstlenen sekizinci kadın.

Festival, bu yıl 2-12 Eylül’de Venedik’in Lido Yarımadası’nda yapılacak. Büyük ödül “Altın Aslan” 12 Eylül 2020’de sahibini bulacak.

Cate Blanchett hakkında

14 Mayıs 1969’da dünyaya geldi. Ulusal Dramatik Sanat Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra Avustralya sahnesinde oyunculuk kariyerine 1992’de Electra’da ve 1994’te Hamlet’teki rolleriyle başladı. Oyuncu ve yapımcı. Sayısız performanslarıyla üç BAFTA, iki Akademi Ödülü, üç Altın Küre Ödülü ve çok sayıda ödül adaylığı kazandı. Sydney Tiyatrosu’nu ortağı Andrew Upton ile altı yıl boyunca ortak Sanat Yönetmeni ve CEO olarak yönetti. Rol aldığı bazı önemli filmleri şöyle: “Yüzüklerin Efendisi”, “Carol”,”Mavi Yasemin”, “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi”, “Babil”, “Küçük Balık.”

Kaynak: Indiewire, Hürriyet
avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Ocak 2020