Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin Jüri Başkanı Zuhal Olcay

Bu yıl 22-28 Kasım tarihleri arasında 9’uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin jüri başkanlığını Zuhal Olcay yapacak. Festivalin konusu “Sanal Dünyada Adalet.”

Kültür Servisi

2011 yılında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, “Herkes İçin Adalet” fikriyle hayata geçirilen festivalin bu yılki Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay üstlenecek.

Festivalin açılışı, 21 Kasım Perşembe akşamı Cemal Reşit Rey’de yapılacak. Festivalde yer alacak filmler ise Beyoğlu Sineması ve Nişantaşı City’s sinemalarında gösterime girecek.

Festivalin teması “Sanal Dünyada Adalet”

Bu yıl, “Sanal Dünyada Adalet” temasını benimseyen festivalde, ulusal ve uluslararası filmler yarışacak. Hukuk ve farklı bilim dallarının perspektifinden  ele alınacak olan “Sanal Dünyada Adalet” temasını festival yönetimi şöyle tarif ediyor:

“İnternetin hayatımıza girmesi ile ortaya çıkan sanal dünya; ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam üzerinde doğrudan etki eden bir hal almıştır. Sanal dünyanın insan yaşamını kolaylaştıran niteliğinin yanında suçların işlenmesinde kullanılması da ciddi boyutlara ulaşmıştır.”

“Bu nedenle bilişim imkânlarından faydalanma konusunda bireylere hukuk güvencesinin sağlanması ile birlikte sunulan imkânların kötüye kullanılmasının önlenmesi de önem taşımaktadır.”

Ayrıca festival kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen “Altın Terazi Kısa Film Projesi Yarışması”na katılan “adalet” temalı 68 senaryo içinden ön jüri tarafından seçilen 10 finalist belli oldu. Finale kalan senaryolar, VisionIST süresince ana jüriye sunum yapacaklar.

Zuhal Olcay Hakkında

1957 yılında Üsküdar’da doğdu. Konservatuarda piyano öğretmeni olan teyzesi aracılığı ile Ankara’ya giderek tiyatro eğitimi aldı. 1976 yılında Ankara Devlet Konservatuarı yüksek bölümünü bitirdi. Daha sonra bir yıl Londra’ya eğitim için gitti.

1980 yılında ilk televizyon deneyimini Reşat Nuri Güntekin’in eserinden diziye uyarlanan “Sönmüş Ocak” ile yaşadı.

1986 tarihli “Mart” oyunundaki Nina rolüyle “Avni Dilligil Tiyatro Ödülü”ne layık görüldü.

1988 yapımı “Balkon” oyunundaki Irma rolüyle “Ankara Sanat Ödülü”ne layık görüldü.

1989 yapımı “Sahte Cennete Veda” filmindeki performansıyla Almanya’da gerçekleştirilen “Altın Film Şeridi Festivali”nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanarak uluslararası alanda tanınmaya başladı.

1999 yılında Haluk Bilginer ile birlikte Oyun Atölyesi’ni kurdu.

Tiyatroda sergilenen ilk oyun “Dolu Düşün Boş Konuş”taki rolüyle “Afife Jale Ödülleri”nde en iyi komedi kadın oyuncusu ödülünün sahibi oldu.

1989 yılında “Evita” müzikalindeki performansının ardından müzik kariyeri başladı. Yedi tane albüm çıkardı.

Kaynak: Kültür Servisi

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Ekim 2019