9 Yaşındaki Genç Piyanist Arya Su Gülenç’ten Büyük Başarı

Bursa Mithatpaşa İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi olan genç piyanist Arya Su Gülenç, New York’taki ABD merkezli Crescendo Uluslararası Müzik Yarışması’nda piyanoda kendi yaş grubunda birinci oldu.

Fotoğraf: AA

Bursa’da 6 yaşında piyano çalmaya başlayan ve dünyanın birçok önemli şehrinde konserler veren 9 yaşındaki genç yetenek Arya Su Gülenç, Crescendo Uluslararası Müzik Yarışması’nda jüriden tam puan alarak, birinci oldu. Minik piyanist, dünyanın en önemli müzik ödüllerinden birini kazandı.

Ödülünü dünyanın en prestijli salonlarından biri olan New York’ta bulunan Carnegie Hall’de alan “piyanonun çocuk yeteneği” olarak nitelendirilen Gülenç, birçok ülkeden katılımcının bulunduğu törende kısa bir de konser verdi. Törene ailesinin yanı sıra Türk konsolosluğu yetkilileri de katıldı.

Cihat Aşkın, Fazıl Say, İbrahim Yazıcı ve Bülent Evcil’in Sanat Kurulu’nu oluşturduğu ÇEV Sanat’ın, Genç Yetenekler projesindeki 42 üstün yetenekli sanatçılardan biri Arya Su Gülenç.

“Daha yolunda başındayım”

Dünyaca ünlü piyanistler Fazıl Say, İdil Biret, Gülsin Onay gibi başarılı bir piyanist olmak için çalıştığını belirten Arya Su Gülenç, “Daha yolun başındayım. Türkiye’nin adını dünyaya duyurmak beni çok mutlu ediyor,” dedi.

Henüz ilkokul 3. sınıf öğrencisi olan Arya Su Gülenç, sahneye öncesi kuliste heyecanlandığını ama tuşlara dokununca bu heyecanın geçtiğini belirterek, “Çaldığım parçaya odaklanıp hayal kuruyorum, her parçada farklı duygularla hayal kuruyorum,” dedi.

Fazıl Say’ın hediye ettiği piyano ile yarışmalara hazırlanacak

Gülenç, Genç Yetenekler Projesi kapsamında, son iki yıldır da uluslararası müzik yarışmalarında Almanya, Rusya, İtalya, Bulgaristan ve ABD’de konserler verdi. Hemen hemen katıldığı her uluslararası yarışmadan dereceyle ayrılan Arya Su Gülenç, bundan sonraki süreçte yarışmalara hazırlığını dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın hediye ettiği piyanosuyla yapacak.

Bu durumun onu çok duygulandırdığını belirten Gülenç, “ÇEV Sanat’a dahil olduktan sonra Fazıl amca, piyanom olmadığını öğrendi. Bunun üzerine kendine ait bir piyanoyu yolladı. Bu piyanoyla çalmak beni mutlu ediyor. Çünkü böyle dünyaca ünlü sanatçımızın piyanosuyla çalışmak başka bir duygu. Ona çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Habertürk, Hürriyet

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Mayıs 2019