AB Ülkelerinde Cinsiyetler Arası Kazanç Farkı Haritası

Avrupa’da yapılan araştırmalara göre, cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğinin en çok yaşandığı yerlerin başında, ekonomisi en güçlü ülkeler bulunuyor.

Crosstalk.cell.com

Avrupa Birliği (AB) ortalamasına göre kadınlar, bu yıl kendileri ile aynı işi yapan erkeklerden, yılda yüzde 16 daha az para kazandı.

Kadınların evde yüklendikleri sorumluluklar nedeniyle tarihsel olarak, iş piyasasında daha az getirisi olan sektörlerde iş bulabilmiş olmaları, eğitim ve kariyerlerinde de ilerleme fırsatlarını kısıtladı.

Kariyerlerinde ilerleme imkanı yakalayan kadınlar da erkek patronları tarafından, kolay kolay terfi alamadı. Cinsiyet kaynaklı bu gelir adaletsizliği dünyanın her yerinde olduğu gibi Avrupa’da da sona ermiş değil ve sanılanın aksine oldukça yoğun şekilde devam ediyor.

Ekonomisi güçlü ülkelerde cinsiyete bağlı ücret eşitsizliği daha çok yaşanıyor

Cinsiyete bağlı ücret eşitsizliğinin en çok yaşandığı yerlerin başında da ekonomisi en güçlü ülkeler bulunuyor. Örneğin Almanya’da kadınlar, kendileriyle aynı işi yapan erkeklerden, ortalamada yüzde 21 daha az kazanıyor. Yapılan araştırmalara göre, bu da Estonya ve Çekya’nın ardından Almanya’yı cinsiyet farkı açısından Avrupa’nın en kötü durumdaki üçüncü ülkesi yapıyor.

Euronews

Almanya’yı yüzde 17,3 ile Avusturya, Slovakya ve İngiltere takip ederken Romanya yüzde 3,5 ile en düşük farka sahip ülke. Ancak, bir ülkede kadın çalışanların erkek çalışanlara oranı ne kadar az ise, kazanç farkı da ortalamanın altında çıkabiliyor. Romanya’da da kadın çalışan oranının az olmasından dolayı, bu sonuç yanıltıcı olabiliyor.

Daha fazla sayıda kadın yarı zamanlı çalışan var

Yine bir ülkede yarı zamanlı çalışan kadın sayısının fazla olması da farkın ortalamanın üzerinde çıkmasına neden oluyor. 2019 verilerine göre, İngiltere’de tam zamanlı çalışanlar arasında bu fark yüzde 8,9 oldu. Bu oran 2012’den bu yana yüzde 0,6 düşüş göstermiş ancak yarı zamanlı çalışanlar da eklendiğinde fark yüzde 17,3’e yükseliyor.

Yalnızca 40 yaş üstü kadınlar, erkek meslektaşları ile aynı seviyede kazanıyor

Yapılan incelemelere göre, çeşitli yaş gruplarında da farklı sonuçlar çıkabiliyor. 40 yaşın üzerindeki kadınlar söz konusu olduğunda kazanç farkı neredeyse sıfıra yakın hale geliyor. Ancak 40 yaş altı kadınlarda yaş azaldıkça fark artıyor.

2019 verilerine göre, son 5 yıl içerisinde ise ortalama yüzde 16’lık bu farkta neredeyse hiçbir değişiklik yaşanmadı.

Kaynak: Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Kasım 2019