ABD Futbol Federasyonu’na İlk Kez Kadın Başkan Seçildi: Cindy Cone

ABD’li kadın futbolcuların Futbol Federasyonu’na açtığı ücret eşitsizliği davasında, mahkemede cinsiyetçi ifadelerle savunma yapan Başkan Carlos Crodeiro’nun istifasının ardından yeni başkan Cindy Parlow Cone seçildi. Cone Federasyon tarihindeki ilk kadın başkan oldu.

ABD Futbol Federasyonu, kadın ve erkek futbolcuların arasındaki ücret uçurumu nedeniyle tepkilerin odağına yerleşmiş, kadın futbolculara erkeklere göre daha az ücret ödediği iddiasıyla davalık olmuştu.

Kadın futbolcuların açtığı davada, federasyonun iddialarını desteklemek için mahkemeye sunulan belgelerde, “Kadınların erkeklere kıyasla daha az yetenekli olduğu ve o kadar fazla sorumluluk üstlenmedikleri” yönündeki ifadelerin ardından Carlos Cordeiro istifa ettiğini duyurdu.

Twitter hesabından bir açıklama yapan Federasyon Başkanı Cordeiro, istifa kararını yönetim kuruluyla olan görüşmesinin ardından aldığını söyledi. Cordeiro, “Biricik görevim, her zaman federasyonumuz için en iyi olanı yapmaktı ve şimdi en iyi şeyin yeni bir istikamet olduğu benim için netlik kazandı” dedi.

Söz konusu ifadeler için “kabul edilemez ve affedilemez” diyen Cordeiro, mahkemeye sunulmadan önce belgeleri tamamen okumadığını ve bunun sorumluluğunu aldığını belirtti.

Bu ifadelerin kendi kişisel görüşünü yansıtmadığını söyleyen Cordeiro, “olağanüstü” diye nitelediği kadın milli takımın çok daha iyisini hak ettiğini de vurguladı.

Kadın futbolcular, bu ifadelerin savlarını desteklediğini ve cinsiyet ayrımcılığının bir diğer göstergesi olduğunu savunuyor.

ABD Futbol Federasyonu tarihindeki ilk kadın başkan: Cindy Cone

Carlos Cordeiro’dan boşalan koltuğa federasyonun Başkan Yardımcısı Cindy Parlow Cone’un getirileceği açıklandı. Böylece Cone, ABD Futbol Federasyonu tarihindeki ilk kadın başkan oldu.

Eski futbolcu olan Cone, iki kez Olimpiyat Altın madalyası kazandı ve 1999 FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonu oldu.

Ne olmuştu?

ABD Kadın Milli Futbol Takımı kaptanı Megan Rapinoe, 2019 Kadınlar Dünya Kupası boyunca kadın sporcuların da erkek sporcularla eşit ücretler almasına yönelik çağrı yapmıştı.

Kendilerine ödenen ücretin, erkek futbolculara ödenenin yarısından az olduğunu söyleyen ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın oyuncuları, geçen yılın Mart ayında federasyonu mahkemeye vermişti.

Rapinoe’nin çağrıları spor camiası ile kadın sporcular tarafından karşılık bulması, federasyonları bu doğrultuda çalışmalar yapmaya itmişti.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kadın futboluna ayrılan bütçeyi iki katına çıkararak, kadın futboluna yatırım yapacak ülke federasyonlarına da mali destekte bulunacağını açıklamıştı.

avatar
  Kaydol  
Bildir
16 Mart 2020