ABD’de İlk: Toplumsal Cinsiyet Programı’nı Trans Bir Kadın Yönetecek

Rutgers Üniversitesi’nin Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Programı’nın direktörlüğünü önümüzdeki sene itibariyle Catherine Fitzpatrick yapacak. Ülke çapında ilk kez trans bir kadın böyle bir pozisyona geliyor.

2014’ten beri üniversitede bir İngiliz edebiyatı profesörü olan Fitzpatrick, ülkede bir Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Programı’na liderlik eden ilk trans kadın.

Londra’da İrlandalı inşaatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Fitzpatrick, Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördü, ve Sheffield Üniversitesi ve New School’da dersler verdi. Fitzpatrick ayrıca çok sayıda kitabı, denemesi, şiiri, olan ödüllü bir yazar, şair ve sanatçı.

Atamasını twitter hesabından duyuran Fitzpatrick, takipçilerinden tebrik mesajları gelmesine rağmen, üniversitenin seçimini sorgulayan troller de olduğunu söylüyor. Ve Fitzpatrick, trans kadınların feminist hareketteki rolünü reddeden bazı feminist gruplar tarafından da tahrik edileceğini biliyor.

“Bence bazı feministler bu kararın bir ihanet olduğunu düşünüyor. Trans kadınlar kendilerini ortaya koydukça eski argümanları tedavüle sokup duruyorlar dedi. “Ancak onlara cevap vermezseniz sıkılıp gidiyorlar.”

Fitzpatrick, bir trans kadın olarak Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları programını yürütmenin önemli olduğunu düşünse de, bir yandan da üniversitedeki  üst düzey pozisyonlarındaki diğer “beyaz” profesörlerden biri olduğunun da unutulmamasını istiyor.  Yeni görevini marjinalize edilmiş toplulukları, özellikle Newark’taki toplulukları temsil etmek için kullanmaya kararlı olduğunu ekliyor.

“Ben sadece trans meseleleri üzerine kafa yormak istemiyorum” diyor. “Çok daha geniş bir yerden, ırk, engellilik, seks işçisi hakları için mücadele ve zihinsel sağlık hareketlerine odaklanan dersler olmasını istiyorum.”

Kaynak: Patch.com

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Haziran 2020