ABD Kadın Milli Takımı Oyuncuları Eşit Ücret Davasını Kaybetti

ABD Kadın Milli Takımı oyuncularının, erkek milli takım futbolcularıyla eşit ücret alma talebiyle açtığı dava reddedildi.

ABD’de kadın ve erkek milli takım oyuncuları arasında ücret eşitsizliği olduğu gerekçesiyle Mart 2019’da ABD Futbol Federasyonuna karşı açılan dava mahkeme tarafından reddedildi.

Gerekçeli kararda, kadın futbolcuların avukatlarının ücret eşitsizliği gerekçesiyle mahkemeye sunduğu gerekçelerin yetersiz olduğu bildirildi.

Davaya konu 2015-2019 döneminde kadın futbolcuların daha çok karşılaşmaya çıktığı ve bu sebeple milli takımdaki maç başı ve toplam ücretlerinin erkeklerden fazla olduğu ifade edildi.

Bu farkın kadın oyuncular birliğinin federasyonla yaptığı anlaşma gereği alınan garanti ücretlerden de kaynaklandığı kaydedildi. Öte yandan mahkemenin, seyahat ve antrenman gibi çalışma şartlarındaki  eşitlik konusunda yargı sürecinin devamına ilişkin karar verdiği aktarıldı.

‘Eşitlik için savaşmayı asla bırakmayacağız’

Eşit ücret kararıyla ilgili olarak, takım sözcüsü Molly Levinson, itiraz etmeyi planladıklarını söyledi.

“Şok ve hayal kırıklığı yaşadık,” dedi Levinson ve şöyle devam etti: “Eşit ücret için mücadele vermekten vazgeçmeyeceğiz. Biz kendimizden eminiz ve bu sporu oynayan kız çocukları ve kadınlara cinsiyetlerinden dolayı daha az değer biçilmemesini sağlama taahhüdümüzde kararlıyız.”

Davayı açan 28 kadın milli takım oyuncusu, “eşit ücret yasası” gereği federasyondan 66 milyon dolar tazminat talep etmişti. Megan Rapinoe, Alex Morgan, Carli Lloyd gibi yıldızlardan oluşan ABD Kadın Milli Takımı, 2015 ve 2019 yıllarındaki son iki Dünya Kupası’nda şampiyonluk yaşamıştı.

Kaynak: DW, NTV Spor

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Mayıs 2020