ABD’de Alexandria Ocasio-Cortez, Wall Street’in Desteklediği Adaya Fark Attı

Demokrat Partili Alexandria Ocasio-Cortez, ABD Temsilciler Meclisi üyeliği için yapılan ön seçimlerde, Wall Street sermayedarlarının desteklediği rakibine fark attı. Ocasio-Cortez, zaferin ardından yaptığı açıklamada, “Onların parası bir hareketi satın alamadı” dedi.

ABD’nin New York kentinde Temsilciler Meclisi üyeliği için yapılan ön seçimde solcu aday Alexandria Ocasio-Cortez, finans sermayesinin desteklediği adaya 50 puandan fazla fark attı. Queens ve Bronx’i içeren 14. bölgede yapılan ön seçimde Ocasio-Cortez, oyların yüzde 72,8’ini alırken, muhafazakar aday Michelle Caruso-Cabrera yüzde 19,8’de kaldı.

Eskiden CNBC’nin uluslararası muhabiri olarak görev yapmış gazeteci Michelle Caruso-Cabrera  güçlü birçok Wall Street CEO’sundan bağış almıştı. Caruso-Cabrera kendi kampanyasına Goldman Sachs CEO’su David Solomon, Blackstone CEO’su Stephen Schwarzman ve bir dizi başka milyarder yatırımcının para akıtmasına rağmen Ocasio- Cortez’in topladığı paranın yalnızca yüzde 20’sine ulaşabilmişti.

Bağış toplama platformu ActBlue’nun analizlerine göre Cortez’e yapılan bağışların ortalaması 10 dolar. Bu da ne kadar fazla kişiden destek aldığının göstergesi.

30 yaşındaki siyasetçi, zenginlerin vergilendirilmesi ve gelir eşitsizliğinin azaltılması gibi talepleriyle tanınıyor.

Ocasio-Cortez Wall Street’i yendi

Ocasio-Cortez paylaştığı tweet’te “Goldman Sachs’tan Blackstone’a kadar birçok Wall Street CEO’su bu gece halk kampanyamızı mağlup etmek için milyonlarca dolar döktü. Ama onların parası bir hareketi satın alamadı” ifadelerine yer verdi.

Destekçilerine yaptığı görüntülü açıklamada AOC, “İnançlarının verdiği cesaret ve daha iyi bir dünya arzusuyla harekete geçen insanlar için hiçbir fiyat biçemezsiniz” diye konuştu.

Ünlü İngiliz finans gazetesi Financial Times, haberi “Ocasio-Cortez Wall Street’i yendi” başlığıyla verdi.

Kaynak: Sözcü, BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Haziran 2020