ABD’de Kadın Siyasetçiler Savaşa Karşı Birleşti

ABD’de, Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar ve Nancy Pelosi başta olmak üzere birçok demokrat kadın siyasetçi, ABD ve İran arasındaki savaş gerilimine karşı seslerini yükselterek barış mücadelesi veriyor.

ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Kudüs Gücü adlı biriminin komutanı Kasım Süleymani’yi hava saldırısında öldürmüş, İran da misilleme yaparak ABD’nin Irak’taki hava üslerini vurmuştu.

Bu gerilimin ardından, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanlarından Hüsamettin Aşena, ABD’nin İran’ın füze saldırısına karşılık vermesinin ‘topyekün bir savaşa yol açacağını’ söyledi, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise ‘savaş ya da gerginlik aramadıklarını ancak kendilerini savunacaklarını’ belirtti.

Geçtiğimiz günlerde, Trump’ın olası bir savaş durumunda belirledikleri ve içinde kültürel alanların da bulunduğu 52 hedefi vurmaya hazır olduklarını söylemesi ise tüm dünyada büyük tepki yarattı.

ABD’de Demokrat kadınlar İran’la savaşa karşı tek ses

ABD’nin Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, ABD Başkanı Donald Trump’ın savaş tehditlerini “savaş suçu” olarak niteledi.

Ocasio-Cortez, Twitter hesabından şunları yazdı: “Bu bir savaş suçu. Masum aileleri, kadınları, çocukları hedef almakla ve ölmekle tehdit etmek (kültürel alanları hedef alarak yaptığınız şey bu) sizi ‘sert adam’ yapmaz. Sizi ‘stratejik’ de yapmaz. Bu sizi canavar yapar.”

“Ülkemiz için büyük bir sınav”

ABD Başkanı Trump tarafından “ırkçı” söylemlerle hedef alınan Müslüman Kongre üyesi Ilhan Omar ise, ABD vatandaşlarına karşı savaşı önleme sözü verdiklerini söyledi.

Trump’ın kültürel alanlara saldırma tehdidi konusunda, Cortez’e katıldığını belirten Omar, Kongre’yi göreve çağırdı: “Bu ülkemiz için büyük bir sınav. On yıllarca süren militarizmin devam etmesine izin verecek miyiz? Yoksa Kongre savaşı durdurmak için devreye girip, Anayasal rolümüzü yerine getirecek mi? Dünya izliyor.”

Trump geri adım attı

Cortez ve Omar’ın açıklamaları ve ABD’nin imza attığı yasalar gereği, İran’ın kültürel mirasını tehlikeye atacak bir saldırı yapamayacağına ilişkin yasanın gündeme getirilmesi üzerine ise Trump geri adım attı. “Yasalara uymak isterim” diyen Trump, şerh koymayı da ihmal etmedi: “Ama bir düşünün. Bizim insanlarımızı öldürüyorlar, havaya uçuruyorlar ve biz onların kültürel kurumlarına karşı nazik olmak zorunda kalıyoruz. Ama benim için sorun yok. Şunu söyleyeyim: Eğer İran yapmaması gereken bir şey yaparsa, çok ciddi şekilde bunun sonuçlarına katlanırlar.”

Pelosi başkanlığındaki Temsilciler Meclisi Trump’ın yetkilerini sınırlamak istiyor

Trump’ın karşısındaki en güçlü pozisyonda yer alan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise savaşa geçit vermemek için harekete geçti. Başkan Donald Trump’ın İran ile ilgili askeri eylemelerini sınırlandırmak amacıyla bir savaş yetkileri önergesini oylamaya sunacaklarını açıkladı.

Pelosi, “(Tasarı) Kongre daha başka bir eylemde bulunmadığı takdirde, yönetimin İran nezdindeki askeri savaş halinin 30 gün içinde son bulması amacıyla Kongre’nin köklü denetim sorumluluklarını kuvvetlendiriyor” bilgisini verdi.

Buna göre, önerge Temsilciler Meclisi’nde kabul edildiği takdirde, Kongre 30 gün içerisinde harekete geçmezse, Trump yönetiminin İran’a karşı yürüttüğü operasyonlar duracak.

Kaynak: CNN, NBC, Diken, Sputnik

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ocak 2020