ABD’de Siyah Bilim Kadınları Ders Kitaplarında Anlatılmıyor

Yeni bir araştırmaya göre, ABD’deki ders kitaplarında anlatılan her bir bilim kadınına karşılık altı bilim adamı düşüyor. Kitaplarda adı geçen bilim kadınlarından tek bir tanesi bile siyah değil.

Araştırmacılar ders kitaplarının, cinsiyet ve ırk eşitliği açısından okurları temsil eder bir hâle gelmesinin, bu hızla yüz yıllar süreceğini vurguladı.

Royal Society Journal dergisinde yayımlanan araştırma için tıp ve eczacılık öğrencilerine okutulan yedi güncel biyoloji kitabındaki binden fazla bilim insanı ismi incelendi. Bilim insanlarının yüzde 13’ü kadın, yüzde 6,7’si de siyah, Asyalı ve diğer azınlık gruplarındandı.

Araştırmayı yürüten Alabama eyaletindeki Auburn Üniversitesi’nden Dr. Cissy Ballen, öğrencilerin kitaplarda ilişki kurabilecekleri rol modelleri olmasının önemli olduğunu vurgulayan araştırmalar olduğunu söyledi:

“Kullandıkları temel kitaplarda kendileri gibi bir karakter görememenin gerçekten negatif etkileri vardır.”

Kadınların ve Asyalı erkeklerin temsili artıyor

Araştırmacılar, son yıllarda kadınların ve Asyalı erkeklerin temsiliyetinde bir artış olduğunu söylüyor. Bu alanda çalışan çok sayıda Asyalı ve İspanyol kökenli kadının da oranlarınca temsil edilmediği belirtiliyor.

Araştırmacılar kitapları hazırlayan yayınevlerinin, tarihi doğru bir şekilde yansıtan, günümüz bilim dünyasını da gösteren kitaplar hazırlaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Haziran 2020