ABD’de Tarihi Rekor: Ara Seçimlerin Kazananı Kadınlar Oldu

ABD’de yapılan ara seçimlere kadın adaylar damgasını vurdu. Seçim sonuçlarına göre, ABD Kongresi’nde daha önce hiç olmadığı kadar kadın görev yapacak. Bu başarı, son dönemde ABD’de yükselen “MeToo” hareketiyle gitgide güçlenen kadın dayanışmasının önemli bir tezahürü.

Kapak Görseli: Reuters

Sonuçlara göre, 6 Kasım’da yapılan ABD ara seçimlerinde Demokratlar sekiz yıl aradan sonra ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu aldı. Senato’da ise Cumhuriyetçiler sandalye sayılarını artırmayı başardı.

Henüz seçmenler sandığa gitmeden önce yapılan tahminlerde, Hollywood’dan dünyaya yayılan “#MeToo” hareketinin etkisini göstereceği ve kadın adayların seçimlere damga vuracağı öngörülüyordu. Beklenilen oldu. Bu seçimlerle birlikte ABD Kongresi’ndeki kadın sayısı rekor kırdı.

Kadın adayların seçimlerde elde ettiği başarıları dakika dakika takip eden LA Times’ın haberine göre, Kongre’deki kadın sayısı 107’den 123’e ulaştı. Bu sonuç, ABD Kongresi’nde daha önce hiç olmadığı kadar kadının görev yapacağı anlamına geliyor.

Ara seçimler, Senatodaki 100 koltuktan 35’i, Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için yapıldı. Sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi’ne 101, Senato’ya 13 kadın seçildi. Valilik yarışını kazanan kadın sayısı ise 9. Kongreye girmeyi başaran 123 kadının, 105’i Demokrat, 18’i Cumhuriyetçi üyelerden oluşuyor.

ABD’li kadınların seçimlerdeki tarihi performansı, “Kadın Yılı” olarak adlandırılan 1992’de yapılan seçimleri akla getirdi. O yıl da o döneme göre rekor sayıda kadın seçilmiş, 28 kadın Kongre’ye girmeyi başarmıştı. Paralellik sadece bununla da sınırlı değil. 1992’de de kamuoyunda gündeme gelen cinsel istismar vakaları kadın dayanışmasını güçlendirmişti.

Ara seçimler birçok ilke sahne oldu

ABD’de yapılan ara seçimlerde Kongre’ye seçilen kadınlar arasında ilk kez Müslümanlar, Latin Amerika asıllılar, siyahiler ve Amerikan yerlileri yer aldı.

ABD’de New York eyaletinde yapılan ön seçimlerde, 10 dönemdir görevde olan Demokrat aday Joe Crowley’i saf dışı bırakan Alexandria Ocasio-Cortez, New York 14. Seçim Bölgesi’nden Temsilciler Meclisi’ne girmeyi başardı. 29 yaşında olan Ocasio-Cortez Temsilciler Meclisi’ne giren en genç üye sıfatına sahip oldu.

New Mexico’dan seçilen Deb Haaland ve Kansas’tan seçilen Sharice Davids, Temcilciler Meclisi’nde giren ilk Amerikan yerlisi kadınlar oldu. Davids ayrıca Kansas eyaletinden seçilen ilk lezbiyen Kongre üyesi.

Michigan eyaletinden aday Rashida Tlaib ve Minnesota eyaletinden aday Ilhan Omar, Kongre’ye seçilen ilk Müslüman kadın üyeler oldu. Ailesi Filistin’den ABD’ye yerleşmiş olan Tlaib, cinsel taciz iddialarından sonra istifa eden Demokrat John Conyers’in koltuğuna oturdu. Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski karşısında galip gelerek meclise seçilen Omar ise Kongre’ye seçilen Somali asıllı ilk üye olma sıfatına sahip.

Ayanna Presley Massachusetts eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne giren ilk siyahi kadın, Veronica Escobar ve Sylvia Garcia Texas eyaletinden seçilen ilk Latin Amerika kökenli kadınlar oldu. Tennessee eyaletinden ilk kez bir kadın Senatör; Maine ve Güney Dakota eyaletlerinde ilk kez kadın vali seçildi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Kasım 2018