Avrupa Birliği’nde Son Beş Yılda Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Arttı

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat’ın araştırmasına göre, AB genelinde son beş yıl içerisinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği giderek arttı. Bunun sebepleri arasında ise eğitimdeki ve işgücü piyasasındaki eşitsizliklerin artması gösterildi.

Araştırmaya göre, cinayet veya saldırı nedeniyle ölümler ile yaşanan suç, şiddet ve vandalizm miktarı düştü. Hükümetler mahkemelere daha fazla harcama yaparak adalet sisteminin bağımsızlığına olan güveni artırdı.

Tıbbi bakım ve yeterli barınma dahil olmak üzere daha fazla insan temel ihtiyaçlarını karşılayabildi. Sigara kullananların sayısı azaldı, gürültü veya hava kirliliği iyileşme gösterdi. Yaşam beklentisi ise arttı.

Toplumsal cinsiyet farkı genişledi

Bütün bu gelişmelerin yanında, toplumsal cinsiyet farkı ise daha da genişledi. Her ne kadar kadınların saatlik kazançları yavaş yavaş erkeklere yaklaşmış ve parlamentodaki ve şirketlerin üst yönetim pozisyonlarındaki kadın sayısı artmış olsa da Eurostat genel dengenin negatif olduğunu söyledi.

Bu negatif eğilimin oluşmasındaki sebepler arasında eğitimdeki ve işgücü piyasasındaki eşitsizliklerin artması gösterildi. Ayrıca,  kadınların erkeklerden daha çok çocuklara ve yaşlılara bakması sonucunda birçok kadın hala ekonomik olarak aktif olamadı.

Kaynak: Yeşil Gazete

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Haziran 2020