AİHM’de Türkiye’nin Temsilcisi Saadet Yüksel

Doç. Dr. Saadet Yüksel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yargıç seçildi. Yüksel, Türkiye adına 9 yıl görev yapacak.

Fotoğraf: Cumhuriyet

AİHM yargıçlığı için adayların İngilizce ve Fransızca’yı çok iyi bilmesi, yüksek ahlaki kriterlere sahip olması, hukuk fakültesi mezunu veya siyasal bilgiler, iktisadi idari ilimler fakültelerinden birini bitirmiş olması isteniyor. Ayrıca Komisyon’a sunulan her üç adayın da AİHM yargıcı seçilme kriterleri konusunda birbirine yakın yeterlilikte olması koşulu aranıyor.

Tam da bu sebeple, geçen yıl Kasım ayında, aday gösterilen Prof. Selami Kuran’ın başvurusu geri çekilmiş, seçimler Nisan ayına ertelenmişti. 9 Nisan 2019 tarihinde yapılan AKPM Genel Kurulu’nda gerçekleşen seçimde ise 111 oy alan Saadet Yüksel, rakipleri Prof. Dr. Necati Polat ve Prof. Dr. Esra Gül Dardağan Kibar’ı geride bırakarak yargıç koltuğuna oturdu.

1983 İstanbul doğumlu olan Saadet Yüksel, AİHM tarihinin en genç yargıçlarından biri olarak gösteriliyor. AİHM’de Avrupa Konseyi’ne üye 47 devletin her birinden birer tane olmak üzere toplam 47 yargıç görev yapıyor.

Saadet Yüksel Kimdir?

Doç. Dr. Saadet Yüksel, Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi’nde de doktorasını yaptı. Geçen yıl Katar’da bulunan Hamad Bin Khalifa Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Yüksel’in, anayasa hukuku ve insan hakları alanında çok sayıda çalışması bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı’nı yürüten Yüksel, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde de yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Türkiye’nin insan hakları karnesinin son derece zayıf olduğu bu dönemde Saadet Yüksel AİHM’de önemli bir görev üstlenecektir.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak kendisine başarılar diliyoruz.

Kaynaklar: Deutche Welle, CNNTürk, Sputnik

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Nisan 2019