Alman Şirketlerine Yönetim Kurulunda Kadın Yönetici Kotası Geliyor

Federal Aile Bakanı Franziska Giffey, yakında her büyük Alman şirketinin yönetim kurulunda en az bir kadın yöneticinin yer almasının zorunlu olacağını açıkladı.

Yapılan araştırmalara göre, Almanya’da büyük şirketlerin yönetim kurullarındaki kadın sayısı diğer gelişmiş ülkelere kıyasla hâlâ düşük. Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün araştırmasına göre 2019 yılında en yüksek ciroya sahip 200 şirketteki 907 yönetim kurulu üyesinin sadece 97’si kadın üyelerden oluşuyor.

Yönetim kurullarındaki cinsiyet eşitsizliğine ilişkin aksiyon alan Federal Aile Bakanlığı, yakında her büyük Alman şirketinin yönetim kurulunda en az bir kadın yönetici olmasının zorunlu hale geleceğini açıkladı.

Kotanın bu yılın sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

“Bu şekilde devam edilemez”

Federal Aile Bakanı Franziska Giffey söz konusu kotanın 2 binden fazla çalışanı ve en az dört yönetim kurulu üyesi olan borsaya kote şirketler için geçerli olacağını söyledi.

Giffey bu şirketlerin yüzde 70’inin yönetim kurulunda halen kadın üye istemediği eleştirisinde bulunarak, “Bu şekilde devam edemez” şeklinde konuştu.

Kaynak: DW

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Şubat 2020