Almanya’da 100 Yaşındaki Lisel Heise Yerel Meclis Üyesi Seçildi

Almanya’nın Kirchheimbolanden kasabasında, 100 yaşındaki Lisel Heise yerel meclis üyesi seçildi. Heise, siyasete girme sebebi bir gençlik kulübü oluşturmak ve kapatılan yüzme havuzunu tekrar açmak.

Bild.de

Eski bir spor hocası olan 100 yaşındaki Heise, Almanya’da Kirchheimbolanden kasabasındaki yerel meclise adaylığını koyarak hayatında yeni bir sayfa açtı. Kampanyasının ana gündem maddesi, 2011 yılında kapanan açık yüzme havuzunun yeniden açılmasıydı. Yürüttüğü kampanya sonucu Heise, Rheinland-Pfalz eyaletindeki 8 bin nüfuslu Kirchheimbolanden kasabasında belediye meclisine seçildi.

Lisel Heise, sürdürülebilir kalkınma ve daha fazla sivil katılım için kampanyalar yürüten “Wir für Kibo” (“Kirchheimbolanden Biziz”) adlı taban örgütünün meclis üyesi adayıydı. Heise’nin üyesi olduğu “Kirchheimbolanden Biziz” adlı siyasi hareket Pazar günkü yerel seçimde en çok oyu aldı. 100 yaşındaki eski öğretmen ise grubun belediye meclisindeki sözcülüğünü üstlendi.

Siyasete girme nedeni, kapatılan yüzme havuzunu açmak ve çocuklar için çalışmak

Yüzme tutkunu olan Heise, 100 yaşından sonra siyasete girmesinin sebebini 2011 yılında kapatılan yüzme havuzun tekrar açılmasını sağlamak olduğunu belirtiyor. Kirchheimbolanden’daki yerel seçim öncesinde konuşan Heise, yüzme havuzunun kentin dışında uzak bir yere taşınmış olmasına karşı çıksa da, yaşlı bir kadın olarak fikirleri genellikle göz ardı edildiğini söylüyor.

Büyükanneliği ve büyük büyük anneliği tatmış bir isim olan Heise’in en büyük motivasyonu sonunda gençler için bir şeyler yapabilecek olmak. Almanya’nın en yaşlı siyasetçisi olan Heise, çocukların oyun oynayabileceği, müzikal ve eğlence etkinliklerine katılabileceği bir gençlik kulübü oluşturmayı hedefliyor.

Aynı zamanda Heise siyasi değişimin yaş ile doğru bir uzantısının olmadığını belirtip, mevcut siyasi ortama karşı eleştirisini “Siyaset hümanizmden kapitalizme doğru gelişim gösterdi” sözleriyle belirtti.

Kaynak: Duvar, DW

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Mayıs 2019