Almanya’da Kadın Hijyen Ürünlerinden Alınan KDV Düşürüldü

Almanya’da kadınların “Regl olmak lüks değildir” sloganıyla yürüttüğü kampanya neticesinde, hijyenik tampon ve pedlerden alınan KDV %19’dan %7’ye düşürüldü.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında Almanya kadın hijyen ürünlerine en çok vergi uygulayan devletler arasındaydı.

Kadın hakları örgütleri ve aktivistlerinin yürüttüğü mücadele sonucunda hükümet, tampon ve ped gibi hijyenik ürünler üzerindeki satış vergisinin gelecek yıldan itibaren azaltılmasına karar verdi.

Bundan böyle, kadın hijyenik ürünlerinden lüks ürünlere uygulanan %19 vergi yerine %7 vergi alınacak.

Yeşiller Partisi milletvekili Lisa Paus, kararı büyük bir başarı olarak niteleyerek, “kadınlara karşı ayrımcılık yapmayan bir vergi sistemine doğru önemli bir adım oldu” dedi.

Maliye Bakanı Olaf Scholz ise düzenlediği basın toplantısında, “Bunun için birçok kadın kampanya yaptı ve şimdi bunu talebi gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tampon vergisi” olarak adlandırılan verginin düşürülmesi konusunda parlamentoya dilekçe sunulmuş, dilekçeye 200 binden fazla kişi imza atmıştı.

Kadın hijyen ürünlerine, hayvar ve otel ve taksi ücretleriyle aynı verginin uygulanmasını, “Regl olmak lüks değildir” diyerek eleştiren kadın hakları aktivisti Nanna-Josephine Roloff, parlamento kararını  “Başardık!” sözleriyle kutladı.

Türkiye’de vergi oranı yüzde 18

Türkiye’de kadın hijyen ürünlerinden şu anda yüzde 18 oranında vergi alınıyor. Erkekler için cinsel gücü artıran ilaçlara yüzde 8 oranında vergi uygulanıyor olmasının cinsiyet eşitsizliği olduğunu daha önce CHP’li Sera Kadıgil tarafından Meclis gündemine getirilmişti.

Kadıgil, ortalama bir kadın hayatının 2 bin 535 gününde, yani yaklaşık yedi yıl boyunca regl olduğunu ve ped ya da tampona ihtiyaç duyduğunu belirterek “İngiltere’de yapılan hesaba göre kadınlar hayatlarının 38 gününü kadın hijyen ürünlerini alabilmek için çalışarak geçirmektedir” bilgisini paylaşmıştı.

Kadıgil, cinsiyete duyarlı uygulama ve politikalar üretilmesi gerektiğini vurgulayarak, ped ve tamponlardan alınan vergilerin sıfırlanmasına ilişkin kanun teklifi vermişti.

Kaynak: CNN

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Kasım 2019