Amedspor’da Kadınlar Yönetimde: “Tribünde Hakaret ve Şiddete Son”

Amedspor’un yönetimine seçilen dört kadın yönetici futbolda cinsiyetçi yaklaşıma karşı durduklarını ifade ederek tribünlerde hakaret ve şiddete izin vermeyeceklerini açıkladı: “Futbol erkek sporu değil, sadece bir spordur ve herkese açıktır.”

Fotoğraf: Artı Gerçek

TFF 2. Lig takımlarından Amed Sportif Faaliyetler’in geçtiğimiz hafta sonu yapılan Amedspor 2. olağan genel kurulunda Metin Kılavuz başkan seçildi. Amedspor Kadın Futbol Takımı eski oyuncularından Dilan Baloğlu ve Nur Zelal Bal yönetime girdi. Amedspor yönetim kurulan seçilen diğer kadın üyeler, Besra Ekinci, Medine Kaya ile birlikte yönetimde dört kadın oldu.

Amedspor’a başkan seçilen Metin Kılavuz ve yeni yönetim kurulu üyeleri  yepyeni bir döneme girdiklerini belirterek, özelikle kadın ve çocukların bu yıl daha çok maçlara gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kılavuz, “Amedspor kadın ve çocuklara çok önem veriyor. Biz kadın ve çocukların maça gelmesini çok istiyoruz. Hatta stadın yarısı kadın yarısı erkek olmasını istiyoruz. Tavrımızı daha önce de çok net belirledik. Bizim stadımıza küfredecek olan kişiler gelmesin. Biz bu konularda çok hassasız. Onun için yönetimimizde toplumsal cinsiyet eşitliğine özen gösterdik” dedi.

Yönetimde seçilen kadınlar, tribünlerdeki dili değiştirmeyi hedefliyor. Yönetim kurulu üyelerinden Dilan Baloğlu, “Geri çekilirsen bugün hiçbir kadın oraya gitmez. Ama sen üstüne gideceksin, arkadaşını alacaksın, aileni alacaksın, anneni alacaksın gerekirse en küçük kardeşini de alıp gideceksin oraya. Duydun mu müdahale edeceksin, susturacaksın, konuşmasına izin vermeyeceksin” şeklinde konuştu.

Futbol erkek sporu değil

Futbolda eril anlayışa karşı mücadele edeceklerini, ‘Futbol erkek sporudur’ sloganının Türkiye’de kadınları bu alandan uzaklaştırmaya neden olduğunu belirten Zelal Bal, “Bu yanlış değerlendirme ve yaklaşımlar, Türkiye’de kadın futbolunun ve futbolun içinde yer alabilecek kadın futbolcu, kadın seyirci, kadın yönetici, kadın hakem ve kadın antrenörlerin sayısının istenilen noktaya ulaşmasına engel olmuştur. Futbol erkek sporu değil, sadece bir spordur ve herkese açıktır” dedi.

Türkiye’de futbolun değil, rekabetin seviliyor

Türkiye’de futbolun değil, rekabetin sevildiğini belirten Bal, “Futbol sevilseydi çocuklar için sahalar yapılırdı. Tribünler dolar, yerel takımlar desteklenir ve kadın futbolu da ilgi görürdü” diye konuştu. Türkiye’de lisanslı kadın futbolcu sayısının, erkek futbolcuların yüzde 10’una tekabül ettiğini vurgulayan Bal, bunun başlı başına bir sorun olduğunu belirtti. Bal, kadınların etkin olarak toplumda yer almasını ve yapacakları sporda erkeklere özenmemesi gerektiğinin altını çizdi. Futbolun da cinsiyetçi bir alan olduğunu ve bunu yıkmanın tek yolunun kadınların bu alanda daha fazla aktif olmasından geçtiğini söyleyen Bal, Amedspor Kadın Futbol Takımının antrenörünün bir erkek olduğunu anımsatarak, “Bence takımının başına bir kadın antrenör gelmelidir. Çünkü kadını en iyi kadın anlar” dedi.

Kaynak: NTV, Habertürk, Artıgerçek

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Temmuz 2019