Amsterdam Belediyesi’nden Kadına Yönelik Şiddete Karşı Kampanya

Amsterdam’ın ilk kadın belediye başkanı Femke Halsema’nın liderlik ettiği Amsterdam belediyesi yönetimi, kadınlara yönelik şiddet ve cinsel taciz olaylarının artması üzerine, “Yalnız değilsin” (Jij staat #nietalleen) adlı bir kampanya başlatıldı.

Hollanda hükümeti, kadına yönelik taciz ve şiddeti önlemek amacıyla, ceza yasasının kapsamını genişletmeye hazırlanıyor.

Kadınların yüzde 51’i tacize uğruyor

Amsterdam Belediyesi tarafından yaptırılan ve kentin ilk kadın belediye başkanı Femke Halsema tarafından açıklanan araştırmaya göre, kentteki kadınların yüzde 51’i sokakta sözlü ya da fiziksel tacize uğruyor.

Taciz oranı, 15 – 34 yaş aralığındaki kadınlarda yüzde 81’e kadar çıkıyor. Kent merkezinde, kalabalığın yoğun olduğu bölgelerde taciz vakaları daha sık meydana geliyor.

İnternet ve sosyal medya üzerinden taciz ile kadına yönelik şiddet olaylarında da ciddi artış var. Belediye Başkanı Halsema’ya göre, birçok genç kadın, sosyal medya yoluyla cinsel içerikli şantaj, zorbalık ve tehditle karşı karşıya kalıyor.

Halsema’nın verdiği bilgiye göre, evleri de, kadınlar için pek güvenli değil. Araştırmalara göre, Amsterdam’daki kayıtlı aile içi şiddet olaylarında yüzde 7 oranında artış gözleniyor.

“Yalnız değilsin”

Araştırma sonuçlarının ardından Amsterdam Belediye Meclisi, taciz ve şiddet mağduru kadın ve kız çocuklarının korunması amacıyla “Yalnız değilsin” (Jij staat #nietalleen) adıyla bir kampanya başlattı.

Bu kapsamda, Amsterdam’da çeşitili alanlarda rol model olmuş çok sayıda kadın, şiddet ve tacize maruz kalan kadınların sesi olacak. Rol model kadınlar Amsterdam Belediyesi’nin internet sitesindeki “Bir kadının arkadaşı olmak istiyorum” butonu aracılığıyla mağdurlara; taciz ve şiddete maruz kalan kadınlar da, “Bir kadın arkadaş istiyorum” butonuyla sanat, spor, iş dünyası gibi birçok alanda ön plana çıkan kadınlara ulaşacak.

Rol model kadınlar, mağdurların sorunlarını dinleyerek, yalnız olmadıkları mesajını verecek ve hukuki konular da dahil, her alanda onların sesinin duyulmasına yardımcı olacak.

Otel, kafe, bar ve gece kulübü yöneticileri yetkililere haber verecek

Belediye Meclisi’nin hazırladığı plan çerçevesinde, kentteki otel, restoran, kafe, bar ve gece kulübü yöneticileri ile de görüşülecek. Belediye, kadına yönelik suistimallere sık sık tanık olan personelin, bunu resmi makamlara bildirmesini isteyecek. Çünkü çoğu çalışan, sorumluluk almamak için, yetkili makamlara haber vermiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Şubat 2020