“Anadolu’nun Kadın Gücü” Tasarımlarla Ortaya Çıktı

Anadolu Kültürel Girişimcilik tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, 710 tasarımcının katıldığı “Anadolu’nun Kadın Gücü “yarışmasının kazananları belli oldu.

Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile başlattığı “Anadolu’nun Kadın Gücü” yarışmasının bu yılki kazananları, kooperatifler ve jüri üyelerinin katıldığı çevrim içi bir törende ödüller sahiplerini buldu.

Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması, geleneksel motifleri ve kültürel değerleri modernize ederek günümüze taşıyan ürünlere dönüştürmeyi teşvik etmek amacıyla düzenleniyor. Beş ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya, 51 ilden ve bir yurtdışından olmak üzere 710 kadın üretici ve tasarımcı katıldı.

Yarışmada beş kategori birincisine 10 bin TL ön alım garantisi verilirken, yarışma katılımcıları tedarikçi zincirine alınıyor ve yerel üretimlerde destekleniyorlar.

Yarışmanın jüri üyeleri

• Ahu Özyurt – Woman TV Genel Yayın Yönetmeni,

• Prof.Dr. Aşkın Asan – Grevio Türkiye Temsilcisi İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Müdürü,

• Aygül Fazlıoğlu – Sosyolog-Sosyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

• Ayşegül Selışık – Dünya Gıda Örgütü Türkiye Temsilcisi,

• Dr. Fatoş Karahasan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi ve Dijital Pazarlama Öğr. Görevlisi

• Prof.Dr. Gülname Turan-İTÜ Kurumsal İletişim Bşk. Ve Endüstriyel Tasarım Öğretim Üyesi

• Gülnur İz Yılmaz – El Sanatları ve Mağazalar İşletme Müdürü,

• Prof. Dr. İpek Altınbaşak Farina – Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi,

• Reyhan Aktar – Türkonfed İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı,

• Özlem Suer – Moda tasarımcısı

Yarışmanın birincileri

Takı Kategorisi – Defne Kayacık

“Yaratıcılık ateşi kadının içinde”

İletişimci olarak profesyonel hayata başladım. Ancak, daha sonra hobi olarak başladığım gümüş işini bir marka haline getirerek sunum yapmak istedim. Kültür mirasımızın zenginliği nedeniyle birçok kıymetli teknikler ve kültür öğelerini günümüz formlarına sokmaya çalıştım. Bir kadın üretici olmak; kadınların içinde yaratıcı bir güç olduğuna inanıyorum. Yaratıcılık ateşini kadının içinde toplumsal baskılar içinde sönebiliyor. Ben bu ateşin sönmemesi gerektiğine inanıyorum. Yarışmaya katıldığım çalışmada da Kibele’yi seçtim çünkü onun kuvvetinden yararlanmak istedim.

Tekstil Kategorisi: Nilgün Arıca 

“Bu topraklarda doğan kadınlar olarak borcumuzu yaratıcılığımızla ödemeliyiz”

Bir yıl öncesinde yeni bir ürün tasarlamayı planlarken bu yarışmayı öğrendim. Bu topraklarda doğan kadınlar olarak bir misyonumuz olduğunu düşünüyorum. Bu topraklara olan borcumuzu yaratıcılığımızla kullanmalıyız. Sanat etik üremeyince kozmetiktir. Bu sözden hareketle tarihin derinliklerinde bugün bile bir ekol kadınların yaratıcılıkları ile var olduklarını düşünüyorum.

Ev&Dekorasyon Kategorisi: Semiha Kan

“Malzemelere dokunmak bana keyif veriyor”

2016 yılında kendi tasarım ofisimi açtım. Atölyede olmak, malzemeye dokunmak bana her zaman büyük mutluluk vermiştir. Ürünlerim içinden en sevdiğimi seçerek bu yarışmaya katıldım.

Kahve Seti: Gülbün Gürkan Oğuz

“Seramik ateş ve toprağın dansıdır.”

Ben bunun kadının içindeki gücü yansıtması gerektiğine inanıyorum. Seramik ateş ve toprağın dansıdır. Seramik dediğimiz zaman bazen kafa karışıklığına neden olabiliyor. Anadolu topraklarında birçok motif ve sembol bana yol gösterdi.

İllustrasyon – Fatma Aydoğdu

“Anadolu’ya ait renklerin ışığını illüstrasyona kattım”

Temel amacım Türk kültürünü dünyaya tanıtmak. Bereket motifi üzerinden yola çıkarak Anadolu’ya özgü çeşitli sembolleri tanıtım malzemesi olarak kullandı. Güneş, tılsım, eli belinde, yıldız, bereket ve keçiboynuzu gibi motiflerin gizli dili illüstrasyonumda şekillendirirken, Anadolu’ya ait renklerin ışığını da katmaya çalıştım. Bu renkler ile her bir şehri, evi ve hatta Anadolu’nun Kadın Gücünü sergilemeye çalıştım.

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Mayıs 2020