Ankara Büyükşehir Belediyesi 60 Yataklı Kadın Sığınma Evi Kuracak

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, 60 yatak kapasiteli yeni sığınma evi kuracaklarını açıkladı: “Artık kadına şiddet sorununun ülkemizden ve tüm dünyadan kökünden temizlenmesi gerekiyor.”

ABB, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Çankaya Belediyesi ve İsveç Büyükelçiliği’nin “kadına yönelik şiddete” dikkat çekmek amacıyla düzenlediği ışık yerleştirmeleri içeren açık hava sergisinin açılışı yapıldı.

Seğmenler Parkının çeşitli ışık enstalasyonlarıyla düzenlenmesi ile oluşturulan sergi, fiziksel şiddet, ekonomik şiddet, kadın cinayetleri ve aile içi şiddet olmak üzere kadınların maruz kaldığı şiddet türlerine dikkat çekiyor.

“Kadınlara yönelik şiddetin ülkemizden kökünden temizlenmesi gerekiyor”

Ankara’da bulunan kadın dernekleriyle işbirliklerinin artırıldığını dile getiren Yavaş, “60 yatak kapasiteli yeni sığınma evimizi kuruyoruz. Çok yakında açacağımız yeni sığınma evimizle, kadınların güvenle kalabileceği bir alan daha oluşturuyoruz” dedi. Yavaş, şunları kaydetti:

“Artık kadına şiddet sorununun ülkemizden ve tüm dünyadan kökünden temizlenmesi gerekiyor. Bunun için belediyemize düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddete karşı çok kapsamlı bir mücadele mekanizması oluşturmak ve kadın çalışmalarında muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için çalışmalarını ara vermeden sürdürecek. Tüm bu çalışmalar sadece bir başlangıç. Biz, kadınlarımızın toplumun mimarları olduğunu asla unutmayacağız. Başkentimizin kadınlar için en ayrıcalıklı kentlerden biri olması sözünü vermiştik. Bunun gerçekleşmesi için kadınlara gereken tüm desteği verecek; mutlu, huzurlu ve müreffeh bir yaşama kavuşmalarını birlikte sağlayacağız.”
Kaynak: Cumhuriyet
avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Aralık 2019