Anne Hidalgo Yeniden Paris’in Belediye Başkanı Seçildi

Fransa’nın başkenti Paris’te Sosyalist Parti’nin adayı, mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oyların yüzde 50,2’sini alarak yeniden belediye başkanı seçildi.

Hidalgo’nun muhafazakar rakibi Rachida Dati ise oyların %32’sine sahip oldu.

Seçimler koronavirüs krizi nedeniyle düşük bir katılımla gerçekleşti. Seçmenlerin sadece% 40’ı Fransa’daki şehirlerde yapılan seçimlerde oy kullandı.

Hidalgo’nun gelecek planları arasında, başkenti “ihtiyacınız olan her şeyi evden 15 dakika içinde bulabileceğiniz” sayısız mahalleye dönüştürmek yer alıyor.

“On beş dakikalık şehir”

“On beş dakikalık şehir” (veya Ville Du Quart D’Heure) adını verdiği proje  kapsamında Hidalgo, şehir genelinde yaya ve bisikletlilere daha fazla alan oluşturmak için araba kullananların sayısını azaltarak bisiklet şeritlerinin ve otobüslerin kullanımını teşvik edecek.

Bu kapsamda Hidalgo, Paris genelinde bisikletle seyahat edebilmesi için şehrin merkezinden banliyölere uzanan yeni, tamamen korunan bisiklet şeritleri oluşturulmasını öneriyor. Hidalgo’nun şehir vizyonu daha geniş kaldırımlar, yeşil alanlar, şeritlerin ve park yerlerinin yaya dostu yürüyüş yollarına dönüştürülmesini içeriyor.

Planları altında Paris’te açık otopark alanlarının % 72’sini kaldırmak da var. Atelier Parisien d’Urbanisme (Apur) tarafından yapılan 2019 tarihli bir araştırmaya göre, Paris’te 83.500 açık otopark yeri var. Hidalgo ise bunların 60.000’ini kaldırmayı planlıyor.

Hidalgo’nun zaferi bu çevre dostu hamlelerin ilerlemesine izin verecek.

Kaynak: Forbes

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Haziran 2020