Araştırma: Erkekler Maske Takmayı Zayıflık Olarak Görüyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin dışarı çıkarken maske takmama olasılıkları kadınlara oranla daha yüksek. Nedeni ise, erkeklerin büyük bir kısmının maske takmayı karizmatik bulmaması, hatta utanç verici olduğunu düşünmesi.

Koronavirüs kaynaklı ölüm bilançosunun her geçen gün arttığı ve bazı devletlerin tedbirleri gevşettiği şu günlerde, yeni bir çalışma erkeklerin dışarı çıkarken maske takmama olasılıklarının yüksek olduğunu ortaya koydu.

İngiltere’deki Middlesex Üniversitesi Londra’dan araştırmacılar ve Kaliforniya, Berkeley’deki Matematik Bilimi Araştırma Enstitüsü tarafından yazılan bir makaleye göre, ABD’deki erkekler, özellikle maske takmanın zorunlu olmadığı bölgelerde maske takmaya kadınlar kadar gönüllü değil.

Araştırmaya göre, erkeklerin COVID-19’dan ciddi şekilde etkileneceklerine de çok inanmıyor: “Erkeklerin kadınlara oranla daha az maske takmak istemesi,  erkeklerin hastalıktan etkilenmeyeceklerine inanmasıyla kısmen açıklanabilir” diye yazdı.

Erkekler maskelerin utanç verici olduğunu düşünüyor

Bu durum aslında oldukça ironik, çünkü erkekler virüsten daha fazla etkileniyor gibi görünüyor: Çin, İtalya, İspanya ve New York gibi yerlerde, erkeklerin COVID-19 kaynaklı ölüm oranı kadınlardan daha fazla.

Çalışma aynı zamanda erkeklerin maske taktıklarında negatifduygular hissetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor: “Erkekler maske takmanın karizmatik olmadığını, hatta utanç verici olduğunu düşünüyor ve bir zayıflık işareti olduğunda da hemfikirler.” Erkeklerin maske takmasını teşvik etmek için yapılan çalışmaların  bu negatif duyguları azalttığı ifade ediliyor.

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu önlemler almada ortaya çıkan cinsiyet farklılıklarının tarihte de örnekleri mevcut. Singapur Tıp Dergisi’nde yayınlanan incelemeye göre, kadınların hem Hong Kong’daki SARS salgını hem de H1N1 salgını sırasında maske takma oranları daha yüksekti. “Grip salgını, anneler ve öğretmenlerle ilişkilendirilen hijyen kurallarına karşı gösterilen erkeksi direncin, daha modern, erkeksi bir halk sağlığı biçimiyle değiştirebileceğine dair bir ders verdi.”

Kaynak: NYPost

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Mayıs 2020