Araştırma: Kürtaj Pişmanlık Değil, Rahatlama Duygusu Getiriyor

Social Science&Medicine dergisinde yayımlanan araştırma, kürtaj yaptıran kadınların büyük çoğunluğunun en çok deneyimlediği duygunun pişmanlık değil rahatlama olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma için ABD genelinde 21 eyalette kürtaj arayışı içinde olmuş yaklaşık bin kadın ve kürtaj yaptırmış 667 kadının durumu temel alındı.

Araştırmaya göre, kürtaj yaptıran kadınların sadece% 6’sı beş yıl sonra olumsuz duygular ifade ederken,  kadınların büyük çoğunluğu  kürtaj kararları hakkında ya olumlu hissediyor ya da bu konuyla ilgili herhangi bir duygu yaşamadığını belirtti.
Araştırma, kürtaj yaptıran kadınların neredeyse hiçbirinin (yüzde 95) aldıkları karardan pişmanlık duymadığını, işlemin ardından en çok deneyimlenen duygununsa pişmanlık değil rahatlama olduğunu belirtiyor.

Araştırmacıların ulaştığı bir diğer sonuç ise, kadınlarda ilk iki yıl boyunca “olumlu ve olumsuz duyguların” birden görülüp, daha sonra bu durumun düşüşe geçmesi ve durağan bir noktaya gelmesi oldu.

Mit ortadan kalktı
Çalışmanın yazarları, elde ettikleri bulguların, kadınların kürtaj sonucu “duygusal hasar” ya da “duygusal yaralanmadan” muzdarip olduğuna dair inanışın reddedilmesine yardımcı olması gerektiğini ifade ediyor: “On yıllardır süregelen bir efsanenin, kürtajdan sonra zamanla olumsuz duyguların ortaya çıkacağına dair kanıt sunulmadan öne sürülen tüm iddiaların doğru olmadığını gösteriyor.”

Mevcut durumda ABD’nin birçok eyaletinde kadınların zorunlu kürtaj danışmanlığı hizmeti alması ve 48 saat bekleme süresini geçirmesi gerekiyor, bu süre zarfında kadınlara söz konusu tıbbi işlemin olumsuz etkileriyle ilgili bilgi veriliyor.

Kaynak: CNN

avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Ocak 2020