Asena Günal’a Alman-Fransız İnsan Hakları Ödülü

Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanlıkları tarafından verilen Alman-Fransız İnsan Hakları ve Hukuk Devleti Ödülü’ne, bu yıl Türkiye’den Anadolu Kültür Genel Müdürü Asena Günal layık görüldü. Günal ödülü, yaklaşık iki yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala adına aldığını söyledi.

Ödüle Türkiye’den ilk olarak 2017 yılında hukukçu Kerem Altıparmak değer görülmüştü.

Ödül, Ödül, insan haklarının savunulması konusundaki olağanüstü çabaları mükâfatlandırıyor, ödül alan kişilerin önemli çalışmalarının desteklenmesini ve başkalarının da cesaretlendirilip onları örnek almasını sağlıyor.

Bu sabah 11.00’de (16 Aralık) Ankara Almanya Büyükelçiliği’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Günal, özetle şunları söyledi:

“Kültür alanında çalışan birisi olarak bir gün insan hakları alanında ödül alacağım aklıma gelmezdi. Sayın büyükelçinin dediği gibi ‘kültürel haklar uluslararası insan hakları çerçevesinin bir öğesi olmaktan çok daha fazlasıdır. Bir yanda toplumun kültürel hayatına katılım diğer yanda ifade özgürlüğü, her insanın vazgeçilmez hakkıdır.’ Fakat Türkiye’de uzun yıllar kültürel hayata katılım ve sanatsal ifade özgürlüğü, insan hakları mücadelesinde geri planda kaldı çünkü işkence, zorla kaybetme ve hapis gibi daha acil sorunlar vardı. İnsan hakları mücadelesi, birileri başvurabilir diye İnsan Hakları Derneği’nde nöbet tutanlar, gözaltılar olduğunda karakol ve emniyet kapısına giden avukatlar, her türlü engele rağmen toplanan Cumartesi Anneleri’nin yürüttüğü mücadeleydi.”

“Osman Kavala adına alıyorum”

“Ben bu ödülü Anadolu Kültür’de insanüstü bir çabayla çalışmaya devam eden iş arkadaşlarım, gözaltına alındığımda seferber olan arkadaşlarım, beni hep destekleyen ailem ve tabii Osman Kavala adına alıyorum. Osman Bey, bana bu ödülün verilmesinden büyük gurur duyduğunu iletmemi rica etti. O bize her zaman umut, cesaret ve enerji verdi. Umuyorum yakında özgürlüğüne kavuşacak, bu çalışmayı ve mücadeleyi hep birlikte yürüteceğiz.”

Asena Günal hakkında

Anadolu Kültür Genel Müdürü. 2008-2018 arası kültür sanat merkezi DEPO/ Tütün Deposu program koordinatörüydü. İletişim Yayınları’nda editör ve yayın kurulu üyesiydi (1998-2005). Toplum ve Bilim dergisinin yayın sekreteri, yayın kurulu üyesiydi.

Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür (Önder Özengi ile birlikte),  Hatırlayan Şehir: Taksim’den Sultanahmet’e Mekan ve Hafıza (Murat Çelikkan ile birlikte), 90’larda Türkiye’de Feminizm (Aksu Bora ile birlikte) kitaplarının yazarı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu, yüksek lisansını aynı üniversitede Sosoyoloji Bölümü’nde yaptı. Doktorası Boğaziçi Üniversitesi’nde Atatürk Enstitüsü’nden.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Aralık 2019