Atina’da Sınır Politikalarına Karşı Feminist Protesto

Yunanistan’da Kamia Anohi adlı feminist kolektifin, “Sınırlara karşı Feminizm” çağrısıyla Yunan Parlamentosu önünde toplanan yüzlerce kadın, Yunan hükümetinin sınır politikalarını protesto etti.

Salı günü akşam üzeri, Atina merkezli feminist kolektif Kamia Anohi’nin (Taviz Yok) “Sınırlara karşı Feminizm” çağrısıyla yüzlerce kadın, Yunan hükümetinin sınır politikalarını protesto etmek üzere Atina’daki Yunan Parlamentosu önünde yolu trafiğe kapatarak eylem düzenledi.

Kadınlar, Sintagma Meydanı’ndaki havuza, üstlerinde farklı dillerde “sınırları açın” yazan kağıttan kayıklar bıraktıktan sonra, el ele tutuşarak daire şeklinde bir insan zinciri oluşturdu.

Avrupa Birliği binası önünde sonlanan eylemde “Dayanışma kadınların silahıdır. Egemenlerin savaşına karşı savaş”, “Yunanistan, Türkiye ve Makedonya’da kahrolsun faşizm ve ataerki”, “Jin, Jiyan, Azadi” sloganları atıldı.

“Biz kadınlar, sömürüyü en iyi bilenleriz”

28 Şubat’ta Türkiye’den gelen “Sınırlarımızı gitmek isteyen göçmenlere açıyoruz” açıklamasından sonra Avrupa Birliği’ne giriş kapısı olan Yunanistan sınırlarında yaşanan insanlık dramını endişeyle takip ettiklerini belirten kolektif üyesi Esra Doğan,  “Biz kadınlar savaşın, göçün, kapitalist ve ataerkil sistemin bedenlerimizde ve yaşamımızda yarattığı sömürüyü en iyi bilenleriz” dedi.

Doğan, sınırlara karşı kadın dayanışmasının önemini vurguladı:  “Atina’dan feministler olarak dünyanın bütün kadınlarını sınırlara karşı birlikte olmaya çağırıyoruz. Biz biliyoruz ki göçmen ve Yunan kadınları biz biriz. Irkçılar, problem sizsiniz.”

Kaynak: Çatlak Zemin

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Mart 2020