Avrupa Konseyi Yeni Başkanı Leyen’den Cinsiyet Eşitliği Sözü

Avrupa Konseyi’nin yeni başkanı Ursula von der Leyen, üyeler için eşitlik sözü verdi: “Eğer üye devletler yeterli kadın üye önermezlerse ben de yeni isimler sormaktan çekinmeyeceğim.”

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı seçildi. Leyen, Avrupa Birliği Komisyonu’na bu göreve getirilen ilk kadın oldu.

Eski Almanya Savunma Bakanı olan Leyen, 1 Kasım’da Komisyon Başkanlığı görevini Jean-Claude Juncker’den devralacak.

Yapılan oylamanın ardından konuşan Leyen, “Bana olan güveniniz, Avrupa’ya olan güveninizdir. Sizin güveniniz doğudan batıya, güneyden kuzeye daha güçlü bir Avrupa yaratacak” şeklinde konuştu.

Leyen’den kadın komisyon üyeleri için eşitlik sözü

Cinsiyet eşitliğine önem verdiğini belirten Leyen, Brüksel’de liderlik yapacağını söylediği kadın komisyon üyeleri için eşitlik sağlayacağının da sözünü verdi: “1958’den beri 188 komisyon üyesinden ne kadarı kadınlardan oluşuyordu? Ancak yüzde 20’si. Eğer üye devletler yeterli kadın üye önermezlerse ben de yeni isimler sormaktan çekinmeyeceğim.”

Ursula von der Leyen hakkında

1958 Belçika doğumlu Leyen, ekonomi bölümünde başladığı eğitim hayatını hekim olarak tamamladı. Bir süre kadın hastalıkları uzmanı ve öğretim görevlisi olarak çalışan Leyen 1999 yılında Almanya’da aktif siyasete adım attı.

Alman Başbakan Angela Merkel’in liderliğinde, 2005’ten bu yana aralıksız bakan olarak görev yapan Leyen önce Aile ve Gençlik, ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve son olarak Savunma Bakanlığı’na getirildi.

Leyen 7 çocuk annesi.

Kaynak: Washington Post, Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Temmuz 2019