Avrupa Parlamentosu’ndan Çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ni Onaylayın

Avrupa Parlamentosu, AB ülkelerine kadına şiddetin önlenmesine yönelik İstanbul Sözleşmesi’ni “vakit kaybetmeden” onaylama çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nun İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanması çağrısı ile ilgili karar tasarısı 91’e karşı 500 “evet” oyuyla kabul edildi.

Karar metninde “Parlamento olarak İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik sözleşmeyi kasıtlı olarak çarpıtan ve içeriği hakkında gerçek dışı tasvirlere dayanan her türlü saldırı ve kampanyayı kınıyoruz” ifadelerine de yer verildi.

Sözleşmeyi henüz imzalamayanlar arasında, Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Slovakya ve İngiltere yer alıyor.

İlk uluslararası belge

Kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, kovuşturulması ve ortadan kaldırılması, kadına yönelik şiddetin faillerinin yargılanması ve cezalandırılmasını amaçlayan İstanbul Sözleşmesi, Avrupa Konseyi’nin verilerine göre, kadınlara her tür şiddete karşı hukuki çerçevede detaylı bir koruma sağlayan ilk uluslararası belge olma özelliği taşıyor.

11 Mayıs 2011’de imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi, 10 ülkenin belgeyi onaylamasının ardından, 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi İstanbul Sözleşmesi’ni 14 Mart 2012’de kabul etmiş, böylece Türkiye sözleşmeyi onaylayan ilk ülke olmuştu.

İstanbul Sözleşmesi son dönemde, “Türk aileyi yapısına zarar verdiği” gerekçesiyle tartışma konusu olmuştu. Özellikle muhafazakar çevreler, toplumsal rollerin eşitlenmesinin aile kurumuna zarar vereceğini öne sürerek sözleşmenin iptal edilmesini istiyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Kasım 2019