Avrupa’nın İlk Cumhuriyet Başsavcısı: Laura Kövesi

2013-2018 yılları arasında Romanya’da yolsuzlukla mücadeleden sorumlu başsavcı olarak görev yapan Laura Kövesi, Avrupa Birliği ülkelerinde finans alanındaki yolsuzluklarla ilgili mücadeleyi tek elden yürütecek Avrupa’nın ilk Cumhuriyet Başsavcısı.

2006-2012 yılları arasında Temyiz ve Adalet Yüksek Mahkemeye bağlı Romanya Başsavcısı olarak görev yapan Kövesi, Romanya tarihindeki ilk kadın ve en genç Başsavcı unvanına sahip oldu. Kövesi, 2013 yılında Romanya Yolsuzluklar Mücadele Kurumu (DNA) Savcısı olarak atandı.

The Guardian gazetesi  2015 yılında Kövesi’yi  “göz açtırmayan, sessiz ve mütevazi bir başsavcı” olarak tanımlandı ve “Doğu Avrupa’da ve belki de dünyada eşi benzeri görülmemiş bir yolsuzluk karşıtı mücadeleye” liderlik ettiğini yazdı.

DNA başkanı olarak görev süresince, hem Romanya’da hem de AB genelinde kamu kurumuna olan güveni önemli ölçüde artırdı Kövesi.. 2015 anketleri Rumenlerin % 60’ının DNA’ya güvendiğini ortaya koydu. Elde ettiği başarılar 2016’da Adalet Bakanlığı tarafından Başsavcı olarak atanmasıyla sonuçlandı.

İtibarsızlaştırma teşebbüsleri

2018’in başlarında Adalet Bakanı Tudorel Toader, DNA’daki idari faaliyetlerine ilişkin bir rapor sunduktan sonra beklenmedik bir şekilde Kövesi’nin DNA başsavcısı olarak görevden alınmasını önerdi.

Tüm yetkileri de elinden alınan Kövesi’ye, hakkında başlatılan soruşturma tamamlanıncaya kadar “basına açıklama yapma ve yurtdışına çıkma yasağı” getirildi.

Kövesi, basına hakkındaki iddiaları tam olarak bilmediğini ancak kendisinin yolsuzluklarla mücadele kapsamında bir zamanlar kovuşturduğu kesimler tarafından itibarsızlaştırılmak istendiğini söyledi.

Soruşturma tartışmalara sebep oldu

Soruşturmanın, Avrupa Birliği ülkelerinde finans alanındaki yolsuzluklarla ilgili mücadeleyi tek elden yürütmesi planlanan ve 2020’de faaliyete başlaması tasarlanan Avrupa Kamu Savcılığı’na başsavcı olarak atanmasının beklendiği günlerde açılması tartışmalara sebep oldu.

Ünlü savcıya göre bu gelişmelerin gerisinde, kendisinin AB nezdinde yolsuzluklarla ilgili soruşturma yapma yetkisine sahip başsavcılık görevine atanmasının engellenmek istenmesi yatıyordu.

Ülkesinde yolsuzluklara karşı pek çok başarılı operasyona imza atan ve bunun ardından AB çapında çok önemli bir göreve getirilmesi beklenen bir hukukçunun çok da net olmayan iddialarla soruşturma kapsamına alınması AB yetkililerini de rahatsız etti.

Avrupa’nın ilk Cumhuriyet Başsavcısı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, yeni kurulacak ve mali suçlarla ilgilenecek yeni savcılık makamı olan Avrupa Kamu Savcılığı Ofisi’ne (EPPO) Kövesi’nin başsavcı olarak atanmasına onay verdi.

2020 yılında faaliyete geçmesinin beklenen savcılık makamında Kövesi’nin görev süresinin ise 7 yıl olacak.

Söz konusu savcılığın faaliyete geçmesiyle AB üyesi ülkelerin mali konularda daha yakın iş birliği yapması planlanıyor. AB Savcılığı’nın, birliğin bütçesine ve mali çıkarlarına karşı işlenen suçların faillerinin ve suç ortaklarının soruşturulmasından ve yargı önüne çıkarılmasından sorumlu olması öngörülüyor.

2019’un “Liderlik Eden Kadın” (Women in Power) ödülü

Avrupa Hareketi ve Avrupa Kadın Lobisi’nin organize ettiği, liderlik, aktivizm ve iş dünyası kategorilerinde verilen Avrupa Yılın Kadını Ödülleri’nde “Liderlik Eden Kadın” Ödülü’ne bu yıl Kövesi layık görüldü.

nü ülkesi Romanya’da yolsuzluk karşıtı mücadelesiyle bilinen eski Başsavcı Laura Kövesi kazandı. Kövesi’nin ödüle olağanüstü bir siyasi liderlik sergilediği için layık görüldüğü ifade edildi.

Avrupa’nın ilk Cumhuriyet Savcısı olarak görev almaya hazırlanan Kövesi ödül töreninde, kadın olmasının yeni görevi için bir kazanç olabileceğini belirten Kövesi, bir kadının insan kaçakçılığı mağduru kadın ve çocukların duruşmalarına katılmasının daha iyi bir diyalogla sonuçlanabileceğini ve bir erkeğin elde edeceğinden daha fazlasını alabileceğini söyledi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ocak 2020