Avrupa’nın Lider, Aktivist ve Yenilikçi Kadınları

Avrupa Hareketi ve Avrupa Kadın Lobisi’nin organize ettiği, liderlik, aktivizm ve iş dünyası kategorilerinde verilen Avrupa Yılın Kadını Ödülleri sahiplerini buldu.

Brüksel’de çarşamba günü düzenlenen törende, 2019’un “Liderlik Eden Kadın” (Women in Power) ödülünü ülkesi Romanya’da yolsuzluk karşıtı mücadelesiyle bilinen eski Başsavcı Laura Kövesi kazandı. Kövesi’nin ödüle olağanüstü bir siyasi liderlik sergilediği için layık görüldüğü ifade edildi.

Avrupa’nın ilk Cumhuriyet Savcısı olarak görev almaya hazırlanan Kövesi ödül töreninde, “Bence şu an kadın olmam değil, büyük bir deneyime sahip 24 yıllık bir savcı olmam önemli” şeklinde konuştu.

Öte yandan kadın olmasının yeni görevi için bir kazanç olabileceğini belirten Kövesi, bir kadının insan kaçakçılığı mağduru kadın ve çocukların duruşmalarına katılmasının daha iyi bir diyalogla sonuçlanabileceğiniz ve bir erkeğin elde edeceğinden daha fazlasını alabileceğini söyledi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele alanında kazananlar ise Bulgaristan’dan insan hakları avukatı Milena Kadieva ve Çekya’dan Johanna Nejedlová oldu.

Bu alanda önemli çalışmalarıyla bilinen Milena Kadieva, “Eyleme Geçen Kadın” (Woman in Action) ödülüne layık görüldü.

Taban örgütlenmesi için yürüttüğü olağanüstü çalışmalar nedeniye ödüle layık görülen Kadieva, “Kadına karşı şiddetle mücadele etmek ve önlemek için Bulgaristan’ın ulusal mevzuatında değişiklikler yapmak bizim için önem arz ediyor” açıklaması yaptı.

Gençlik aktivizmi ve iş dünyasında kadın

Kadına karşı şiddetle mücadele eden sivil toplum kuruluşu Konsent’in kurucularından Nejedlová ise, “Gençlik Aktivizminde Kadın” (Woman in Youth Activism) ödülünü aldı.

“İş Dünyasında Kadın” ödülüyse kauçuk mülteci botlarından çantalar tasarlayan ve üreten Mimycri’nin kurucuları Eleonora Azzaoui ve Vera Günther’e verildi.

Kaynak: European Movement, Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Aralık 2019