Avrupa’nın Üst Düzey Pozisyonlarını İlk Kez Kadınlar Yönetecek

Ursula von der Leyen ve Christine Lagarde AB liderlerinin desteğini de alarak Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası başkanlıklarına aday gösterildi. Seçildikleri takdirde, bu pozisyonlardaki 60 yıllık erkek egemenliğinin de son bulması bekleniyor.

Fotoğraf: Financial Times

Üç gün süren sert müzakerelerin ardından, Almanya’nın Savunma bakanı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu başkanlığına aday gösterildi. Yeni Adayların Avrupa Parlamentosu üyelerinin çoğunluğunun onayını alması gerekiyor. Seçilirse, Leyen bu pozisyonda görev yapacak ilk kadın olacak.

Ancak Leyen’in başkanlığına mesafeli duranlar olduğu da biliniyor. En başta da kendi partisi CDU’nun ve ortaklarının üyeleri.

“Avrupa ordusu gelecek nesillerde gerçekleşebilecek bir vizyon” diyerek AB ordusu kurulmasını destekleyen Leyen’in bu fikri oldukça eleştiriliyor.

Ursula von der Leyen kimdir?

1958 Belçika doğumlu Leyen, ekonomi bölümünde başladığı eğitim hayatını hekim olarak tamamladı. Bir süre kadın hastalıkları uzmanı ve öğretim görevlisi olarak çalışan Leyen 1999 yılında Almanya’da aktif siyasete adım attı.

Alman Başbakan Angela Merkel’in liderliğinde, 2005’ten bu yana aralıksız bakan olarak görev yapan Leyen önce Aile ve Gençlik, ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve son olarak Savunma Bakanlığı’na getirildi.

Leyen 7 çocuk annesi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Müdürü Christine Lagarde ise Avrupa Merkez Bankası Başkanlığına aday gösterildi. Mario Draghi’den koltuğu devralması beklenen Lagard da aynı şekilde bu pozisyona geçen ilk kadın olacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise karardan duyduğu memnuniyeti “Benim için, bir kadının bu pozisyonda ilk defa bulunacak olması iyi bir işaret” söyleriyle ifade etti.

Christine Lagard kimdir?

1956 yılında Paris’te doğan Lagarde, Paris X Üniversitesi’nde hukuk fakültesini bitirdikten sonra siyaset bilimi yüksek lisansı yaptı.

Paris Barosu’na avukat olarak kabul edildikten sonra 1981 yılında ABD’ye giderek uluslarararası hukuk firması Baker McKenzie’de çalışmaya başladı.

Lagarde’ın Fransız hükümetinde üstlendiği ilk görev ise 2005 yılında Ticaret Bakanı olarak gerçekleşti. 2007 yılında bir G7 ülkesinde Finans ve Maliye Bakanı olan ilk kadın oldu. 2008’de Avrupa Birliği’nin Ekonomik ve Mali İşler Konseyi’nin başkanı oldu.

2011 yılında IMF başkanlığına seçilen Lagarde, 2016 yılında tekrar bu görevi üstlendi.

Kadınların ekonomik eşitliğinin güçlü bir savunucusu olarak, ülkeleri kadınları güçlendirmeye yönelik politikalar uygulama konusunda teşvik etmek için de çalışan Lagarde, 2018’de Forbes’in Dünya’nın En Güçlü 100 Kadın Listesi’nde üçüncü oldu.

Kaynak: Guardian, Euronews, CNNTurk

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Temmuz 2019