Avustralyalı Kadın Futbolcular Eşit Ücret Mücadelesini Kazandı

Avustralya Futbol Federasyonu, müzakereler sonucunda kadın milli futbol takımı oyuncularına, erkek milli futbol takımı oyuncuları ile eşit oranda ücret vermeyi kabul etti.

Alan Savunması

2015 yılında, Avustralya Kadın Milli Futbol Takımı oyuncuları, erkek milli futbol takımı oyuncuları ile eşit ücret almak için Avustralya Futbol Federasyonu’ndan görüşme talebinde bulundu ancak federasyon bu talebi reddetti. Görüşme taleplerinin reddedilmesi üzerine kadın futbolcular, grev karar aldı ve o dönem federasyona büyük bir gelir getirmesi beklenen ABD Kadın Milli Futbol Takımı ile oynanacak hazırlık maçına çıkmadı.

Yaşanan bu durum karşısında federasyon, oyuncuların görüşme talebini kabul etti ve eşit ücret pazarlıkları başladı.

Mücadele yaklaşık 4 yıl sürdü

Yaklaşık 4 yıldır süren görüşmeler geçtiğimiz günlerde kadın futbolcuların zaferiyle sonuçlandı. Avustralya Futbol Federasyonu ile oyuncular sendikası olan Avustralyalı Profesyonel Futbolcular (PFA), çarşamba günü son kez bir araya geldi. Taraflar, “Toplu Pazarlık Anlaşması” olarak adlandırılan görüşmeler çerçevesinde ticari gelirlerin her iki takım için de yüzde 50/50 oranında pay edilmesi konusunda anlaştı.

Dünyada bir ilk, federasyon ile kadın futbolcular arasında anlaşma

Federasyon, dünyada bir ilk olan anlaşma çerçevesinde tüm ticari anlaşmalardan elde edilen kazançları her iki takıma da eşit olarak dağıtacak. Anlaşma kapsamında erkek milli takım oyuncuları ile kadın milli takım oyuncularına ticari gelirlerin yüzde 40’ı ve yüzde 10 oranında da başarı ödülü ödemesi yapılacak.

Anlaşma olmadan önce, erkek milli takımı oyuncularına kadın milli takım oyuncularından daha büyük bir pay verilirken anlaşmayla birlikte gelirler her iki takım için de yüzde 50/50 oranında eşit pay edilecek. Ayrıca bu anlaşmayla birlikte kadın oyuncuların kazançlarında yüzde 30’luk bir artış gerçekleşmiş olacak.

“Eşsiz bir anlaşma”

Anlaşma sonrası CNN’e yaptığı açıklamada Avustralya Futbol Federasyonu Başkanı Chris Nikou, futbolun cinsiyet farkı gözetmeksiniz herkesin oyunu olduğunu belirterek Nikou, “Bu anlaşma eşitlik, fırsat ve kapsayıcılık gibi değerleri yaşamamız ve yaşatmamız için atılmış büyük bir adım. Bu gerçekten eşsiz bir anlaşma ve tüm yaş gruplarındaki erkek ve kadın milli futbol takımlarımızın yanı sıra Serebral Palsi Milli Takımıza kadar tüm takımlarımızı kapsıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Alan Savunması

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Kasım 2019