Bartın’da İlk Kez Kadın Futbol Takımı Kuruldu

Bartın’da, Kemer Spor bünyesinde kurulan “Kemer Spor Kadın Futbol Takımı”, Bartın’ın ilk kadın futbol takımı olma özelliğini taşıyor.

Takımın antrenörlüğünü, Konya Selçuk Üniversitesi Spor Meslek Yüksekokulu mezunu olan ikiz kız kardeşler Öznil ve Öznur Özdem yapıyor.

Kadınların her alanda söz sahibi olmasını istediği için bu adımı attığını söyleyen Öznil, oynadığı profesyonel takımda ve antrenörlük sürecinde olumsuz yorumlarla karşılaştığını ifade etti: “Eleştirileri, kız öğrencilerimiz de yaşıyor. ‘Kızdan futbolcu olur mu’ gibi yaklaşımlarla karşı karşıya kalıyoruz.”

“Başardıkça insanlar kabul edecek” 

Bu yorumların kendisini daha çok motive ettiğini söyleyen Özdem, Bartın’da kurulan ilk kadın futbol takımı olması nedeniyle avantajlarla da karşılaştıklarını söyledi: “Bartın halkı kadın futbol takımının açılmasını bekliyormuş. Çok kısa zamanda fazla sayıya ulaştık. Yaklaşık 69 kişiyiz” dedi.

‘Yıldız Şampiyonası’na Katılacağız” 

Özdem, futbol takımı antrenörlüğünü salt başarı için yapmadığını kaydederken, “Bu işi biraz da kadınların her platformda daha fazla söz sahibi olması, özgüveninin yükselmesi ve onların da bu işi başaracağına inandığım için yapıyorum” dedi.

Takımda 12-23 yaş grubunda sporcuların olduğunu belirten Özdem, ilk hedefinin kız çocuklarına futbolu sevdirmek ve takımındaki sporcu sayısını artırmak olduğunu ifade etti. Özdem, “Türkiye Yıldız Şampiyonası’na katılacağız. Daha yeni takımız. Başarı kıstasımız birinci olmak ama en azından 2-3 yıl üçüncü lige katılmak ve Bartın’ı en güzel şekilde temsil etmek istiyoruz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Aralık 2019