“Başak Demirtaş Seninleyiz”: Saldırıda Bulunan Kişi Tutuklandı

HDP’nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a cinsiyetçi saldırıda bulunan Twitter kullanıcısı kişi tutuklandı.

Sosyal paylaşım platformu Twitter’da ‘Vedat Muti’ adıyla yer alan bir kişi, Başak Demirtaş hakkında hakaret içerikli bir paylaşımda bulundu.

AKP Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal‘ın duyurusunu yaptığı ‘Etik kurallara uyuyorum” anlamına gelen ‘Yeşil nokta’ sembolünü kullandığı görüldü.

Sosyal medyada tepkiler yükseldi

Olayın ifşasının ardından Twitter’da birçok kullanıcı, ‘BaşakDemirtaşSeninleyiz’ diye etiket oluşturarak Başak Demirtaş’a destek verdi.

Cinsiyetçi saldırıya karşı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da tepki gösterdi. Kaftancıoğlu Twitter hesabından “Kadın dayanışması adına özellikle AKP’li kadınları Başak Demirtaş’a destek vermeye, savcıları ve hakimleri de görevlerini yapmaya davet ediyorum. Trol diyoruz ciddiye almıyoruz diyoruz ama bu kadar da bayağılaşmasanız keşke’” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da konuyla ilgili yaptığı paylaşımda Demirtaş’a destek verdi. Kemalbay, “Türkiye’yi getirdikleri son nokta böyle bir alçaklık! İnsanlık onuru sahibi herkes Başak Demirtaş’ın yanındadır” dedi.

Bakan devreye girdi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘çirkin paylaşım’ı kınadığını belirterek, ‘ahlaksız ve tahkir edici eylemi en ağır şekilde lanetlediğini’ dile getirdi.

Bakan, “Bir insanın onuru, iffet ve haysiyeti her şeyin üzerindedir. Hukuk, bu terbiyesiz ve provokatif sözlere karşı gereğini yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Soruşturma başlatıldı

Sakarya başsavcılığı, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Söz konusu paylaşımlarda bulunan ve kimliği tespit edilen şahıs hakkında gözaltı kararı verilmiş olup, soruşturma aşamaları hassasiyetle takip edilmektedir.”

Soruşturma kapsamında kimliği tespit edilen V.Y. polis ekiplerince gözaltına alındı.

Başsavcılığın konuyla ilgili soruşturmayı genişletmesi üzerine V.Y’nin üvey amcası V.M. de yakalandı.

V.M. çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Haziran 2020