“BBC 100 Kadın 2019” Listesindeki Tek Türk Bilim İnsanı: Zehra Sayers

BBC tarafından hazırlanan, bu yıl “Kadınların yöneteceği bir dünya nasıl olurdu?” sorusuna odaklanan “100 Kadın Listesi”nde, Türkiye’den Prof. Dr. Zehra Sayers yer aldı.

BBC tarafından her yıl hazırlanan 100 Kadın çalışmasının bu yıl odağı “Kadınların yöneteceği bir dünya nasıl olurdu?” sorusu oldu. Dünya, Bilgi, Liderlik, Yaratıcılık, Spor ve Kimlik olmak üzere 6 farklı kategoriden oluşan “BBC 100 Women 2019” listesinde Türkiye’den sadece Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Zehra Sayers yer alıyor.

Listede, tarihi kara delik fotoğrafının çekilmesini sağlayan bilim insanınsan Suriye’nin yeniden inşasını planlayan mimara, cinsiyet eşitliği için mücadele veren aktivistlerden, NASA’da Mars helikopteri proje müdürüne kadar alanında uzman birçok kadın, 2030’da bizi nasıl bir yaşamın beklediğine dair öngörülerini paylaşacak. Mafyaya karşı, futbolda kadın düşmanlığına karşı verdikleri mücadele ile örnek olan kadınlarda listede yer alan isimler arasında.

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. Zehra Sayers kimdir?

Prof. Dr. Zehra Sayers, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi kurucu öğretim üyelerinden olup 2010 yılından bu yana Temel Geliştirme Direktörlüğü görevini de yürütüyor.

Lisans derecesini Fizik dalında Boğaziçi Üniversitesi’nde, doktorasını Londra Üniversitesi’nde Biyofizik alanında tamamlayan Profesör Sayers, daha sonra Açık Üniversite, Oxford’da ve Uppsala Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

1985 yılında Almanya’da Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarının (EMBL) Hamburg’daki laboratuvarına ilk kadın kadrolu araştırmacı olarak katılarak senkrotron X-ışınımının biyolojik moleküllerin yapı çalışmalarında kullanımının öncüleri arasına girdi.

Almanya’da çalıştığı sırada Hamburg Üniversitesinde ‘Habilitation (Doçent)’ unvanını alan Profesör Sayers, araştırmalarında proteinlerin üç boyutlu yapıları ve işlevleri arasındaki ilişkilerin senkrotron ışınımı yöntemleri yardımıyla incelenmesi üzerine yoğunlaştı. Sabancı Üniversitesinde 2000 yılında başlattığı çalışmalarla Türkiye’de rekombinant protein üretimi, protein kimyası analizleri ve proteinlerde üç boyutlu yapı deneysel çalışmalarına öncülük edip, bu alanlarda çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Temel Geliştirme Direktörlüğü’ne başladıktan sonra da Sabancı Üniversitesi’nde çekirdek eğitim programı ve yeni pedagojik yaklaşımların tasarımı ve uygulanması üzerine çalışmalar da yürüttü.

Uluslararası arenada da etkin olan Profesör Sayers, 2001 yılından bu yana Ürdün’deki Orta Doğu Senkrotron Işınımı Deneysel Bilim ve Uygulamaları (SESAME) Laboratuvarının Bilimsel Danışmanlık Komitesi Başkanlığını yapmış, bu laboratuvarın tasarım aşamasından çalışmaya başlamasına kadar olan süreçte yönlendirici rol oynadı. SESAME’nin kurulmasında ve geliştirilmesinde büyük katkıları bulunan beş bilim insanı arasında yer alarak Amerikan Bilimde İlerleme Derneği (AAAS) tarafından 2019 Bilimde Diplomasi Ödülü’ne Türkiye’den bu ödüle layık görülen ilk bilim insanı oldu.

Bilimsel çalışmaları, İsveç Doğa Bilimleri Araştırma Konseyi, TUBİTAK, Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO), UNESCO, Jülich Araştırma Merkezi gibi kurumlarca desteklenen Profesör Sayers’in yayımlanmış çok sayıda çok sayıda makalesi bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Ekim 2019