Belçika’da İlk Kez Bir Kadın Başbakan Göreve Geliyor

Avrupa Konseyi başkanlığı görevine başlayacağı için başbakanlık pozisyonunu devreden Belçika Başbakanı Charles Michel’in görevini liberal politikacı Sophie Wilmès üstlenecek. Wilmès, ülkenin başbakanlık koltuğuna oturacak ilk kadın.

Belçika’da başbakanlık görevini, Avrupa Konseyi Başkanlığı’nı 1 Aralık’tan itibaren devralacak olan olan Başbakan Charles Michel’in yerine Fransızca konuşulan Valon bölgesinden liberal politikacı Sophie Wilmès üstlenecek.

Wilmès, Belçika’da federal düzeyde başbakan koltuğuna oturacak ilk kadın olarak tarihe geçti.

Valon bölgesindeki liberal eğilimli Reformist Haraket Partisi (MR) milletvekili olan 44 yaşındaki Wilmes, mevcut azınlık hükümetinde Bütçe ve Kamu Hizmeti Bakanı olarak görev yapıyordu.

Başbakan Michel, 1 Aralık’ta Avrupa Konseyi Başkanlığı görevine başlayacağı için Kasım ayı başında görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

Michel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yerine Sophie Wilmes’in getirildiğini duyurdu. Michel, “ilk kadın başbakan olması” dolayısıyla Wilmes’i kutladı.

Belçika’da 26 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen hükümet kurulamadı. Sophie Wilmès, partiler koalisyon için uzlaşıncaya kadar geçici hükümete başkanlık edecek.

Sophie Wilmès hakkında

45 yaşındaki Wilmès, iletişim, reklam ve pazarlama konusunda eğitim aldı.

Avrupa Komisyonu’nda kalkınma işbirliği ve Avrupa’nın genişlemesi ile ilgili projelerde çalışan Wilmès finansal yönetim konusunda diploma aldı.

Uccle kentinde belediye meclisi üyesi olarak politikaya başlayan Wilmès, 2013 yılında liberal partinin Brüksel’deki lideri oldu, 2014 yılında da federal parlamentoya girdi.

Meclis Finans ve Bütçe Komisyonu üyeliği yapan Wilmes, 2015 yılında Herve Jamar’ın istifası ile boşalan Bütçe Bakanlığı’na getirildi.

Wilmes, bütçenin yanı sıra kamu hizmeti, piyango ve bilimsel politikaların sorumluluğunu da üstlendi.

Kaynak: BBC Türkçe, Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Ekim 2019