Belçika’da Kadınların Sığınması İçin Otel Zinciriyle Anlaşıldı

Belçika’da Flaman Bölgesi Adalet, Enerji, Çevre ve Turizm Bakanı Zuhal Demir, korona salgını süresince kadına yönelik şiddettin 4 kat arttığını, şiddete maruz kadınlara dayanışma için bir otel zincirinin sığınak haline getirileceğini açıkladı.

Belçika Flaman Bölgesi Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanı Zuhal Demir katıldığı bir televizyon programında, koronavirüs salgını sonrası ülkede evi içi şiddet olaylarının dört kat arttığını açıkladı ve “Evler saatli bomba gibi. Sessizliği bozun, dışarı çıkın” diyerek şiddete uğrayan kadınlara çağrı yaptı.

istekadinlar.com’dan Tülay Şubatlı’nın haberine göre, “Evde Kal” önlemleri nedeniyle kadınların erkek şiddeti karşısında savunmasız kaldığına dikkat çeken Demir, daha önce başlattıkları eczanelerde şifreli maske19 uygulamasına ek olarak, şiddetle mücadele için 280 bin Euro’luk ek kaynak aktardı.

Bakan Demir, erkek şiddetine karşı kadınlarla dayanışma için bir otel zinciri ile anlaşma yaptıklarını açıkladı. Bu anlaşmaya oteller zinciri kadınlar için sığınak haline getirilecek.

Kadınlar 1712’yi arıyor

Belçika’da 2019’da 20’den fazla kadın sadece kadın olduğu için erkeklerce öldürüldü. İşlenen cinayetlerin faillerinin büyük bölümü kadınların kocaları ya da sevgilileriydi. Bu rakam 2017’den beri 100’ü aşmış durumda.

Sadece 2018 yılında 37 kadın cinayetinin işlendiği Belçika’da, kadınlar polise şikâyette bulunmasına rağmen “yeterince kanıt ve tehlike olmadığı” gerekçesiyle devlet tarafından korunmadılar.  Son yıllarda “yaklaşmama kararı” artmasına ve elektronik bilezik uygulamasına rağmen kadın cinayetleri önlenemiyor.

Uluslararası Af Örgütü raporlarına göre, Belçika’da her yıl 45 bin kadına yönelik şiddete bağlı şikâyet dosyası açılıyor. Bu şiddet olaylarının 25 bini aile içi şiddet olarak gerçekleşiyor. İstanbul Sözleşmesi’ni 2016 yılında kabul eden Belçika’da aradan geçen üç yılın ardından konvansiyona uyulmadığı eleştirileri yapılıyor.

Belçika’da kadınlar şiddete uğradıklarını destek almak için 1712 no’lu telefonu arayıp destek isteyebiliyor.

Zuhal Demir hakkında

1998-2003 tarihleri arasında Leuven Katolik Üniversitesi’nde Hukuk öğrenimi gördü.

2003-2004 yılları arasında Brüksel Vrije Üniversitesi’nde Sosyal Hukuk Yüksek Lisansına devam etti. 2019 yılında ise Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanlığı görevine atandı.

12 Mart 1980’de Tunceli ve Elâzığ kökenli maden işçisi bir babanın üçüncü çocuğu olarak Belçika’nın Genk şehrinde dünyaya geldi.

Kaynak: BBC Türkçe, İşteKadınlar

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Nisan 2020