“Ben İstersem” Fotoğraf Sergisi 18 Ekim’de Taksim Sanat Galerisi’nde

Aydın Doğan Vakfı tarafından, gazeteci yazar Melis Alphan ve fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven iş birliğiyle hazırlanan ‘Ben İstersem’ kitabı ve fotoğraf sergisi, Türkiye’de pek çok alanda başarıya ulaşmış kız çocuklarının ilham veren hikayelerine yer veriyor.

Yeni Soluk

‘11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü Türkiye’de sahiplenen ve bu kapsamda önemli çalışmalar yürüten Aydın Doğan Vakfı, kuruluşundan bu yana özellikle genç kızların eğitim hayatı için yaptığı projeler ile biliniyor. Vakıf, eğitime yapılan destek ve teşviklerle hem ekonomiye ve nitelikli iş gücü gelişimine katkı yapmayı hem de genç kızların topluma üretken bireyler olarak katılmasını hedefliyor.

Bu hedef doğrultusunda Aydın Doğan Vakfı, Gazeteci-Yazar Melis Alphan ve Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Seven iş birliğiyle Anadolu’nun çeşitli kentlerinden birçok zorlu engelli aşarak pek çok alanda başarıya ulaşmış genç kızların hikayelerinden ve fotoğraflarından oluşan “Ben İstersem” kitabına ve sergisine imza attı.

Alanlar farklı karşılaştıkları zorluklar aynı

Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap, karateden yüzmeye, uzay mühendisliğinden futbola, müzisyenlikten havacılığa, hukuktan robot teknolojilerine kadar birçok alanda varlık gösteren azimli, güçlü kız çocuklarının başarı yolculuklarına yer veriyor. Aynı zamanda kitap, Türkiye’nin dört bir köşesinden, birbirinden çok farklı alanlarda olsa da karşılaştıkları zorluklar bakımından benzer yaşamlar süren kız çocuklarının maruz kaldığı çevre baskısını da ortaya koyuyor.

Ben İstersem Kitabı ve Fotoğraf Sergisi, kız çocuklarına cesaret aşılamayı hedefliyor

Fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven ve gazeteci yazar Melis Alphan’ın Anadolu’nun farklı kentlerinden kız çocuklarının hayatlarına konuk olduğu ‘Ben İstersem’ kitabı, kız çocuklarına ilham ve cesaret vermeyi, geleceği şekillendirmede özgün ve güçlü aktörler olabileceklerini gösteriyor.

Kitap küçükten büyüğe tüm okurları için kadın erkek eşitliğini altını çiziyor ve herkese hayallerini gerçeğe dönüştürmelerinde güç kaynağı olmayı misyon ediniyor.

Fotoğraf Sergisi 18 Ekim’de Taksim Sanat Galerisi’nde

Ben İstersem kitabında yer alan kız çocuklarının fotoğraflarından oluşan sergi, ilk olarak 18 Ekim saat 17.00’de düzenlenecek olan kokteyl ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kültür A.Ş.’ye ait Taksim Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak. 26 Ekim’e kadar sürecek olan sergi, yıl içinde de İBB Kültür A.Ş. destekleriyle pek çok mekânda sergilenecek.

Kaynak: Yeni Soluk

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Ekim 2019