Ben, Sen, Biz: Korona Günlerinde Adım Adım Dayanışma

Birkaç hafta içinde tüm gerçekliğimiz hem toplumsal hem de bireysel olarak tümüyle değişti. Evde, ‘evde kalamayanlar’ımız ise mecburen iş yerlerinde, korku, belirsizlik ve endişeyle karışık bir ruh haliyle günü kotarmaya çalışıyoruz. Fiziksel olarak sınırlandırılmış, sosyal olarak izole edilmiş, her bir seçimin büyük sonuçlara gebe olduğu alternatif bir gerçekliğin içindeyiz artık.

Kayıplar yaşıyoruz, kederliyiz ve korkuyoruz. Bu duyguları inkar etmek, durumun gerçekliğini inkar etmek ve kendimizi inkar etmek demek. İçinde olduğumuz bu yeni gerçekliği tanımak ve bundan sonra bir gelecek inşa etmenin ilk adımı, bu duyguları, hem kendi içimizde ve hem de kolektif olarak kabul etmekten geçiyor. Bir sonraki adım ise birbirimize el uzatmak. En yakınımızla, komşumuzla, bizden daha zor durumda olanla, hayvanlarla dayanışmak… Bireysel olarak yaşadığımız zorlukların ötesine bakıp, küçük de olsa başkası için bir şeyler yapma zamanı.

Fotoğraf: New York Times

Bugün toplumsal dayanışmanın bir parçası olabilmek için yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Neler yapabiliriz? Güçlerimizi nasıl birleştirebiliriz? Kendim, ailem, arkadaşlarım, komşularım, çevremde ihtiyacı olanlar için ne tür destek mekanizmaları kurabilirim? Platform olarak, adım adım dayanışmayı örebilmek için ‘yapılabilecekler listesi’ hazırladık.

* Halk sağlığı, yaşam hakkı ve salgınla eşit koşullarda başa çıkabilmek adına, toplumsal dayanışma için, geçici süre iş faaliyetlerinin durdurulmasını ve ücretli izin talep edebilirsiniz.

* Karantinaya alındıkları ve işyerleri/çalıştıkları yerler kapatıldığı için gelirlerini kaybeden ve geçinememe tehlikesi yaşayalar, bu süreçte çalışmak zorunda oldukları için evde kalamayan ya da evde kalmanıza olanak sağlayanlar için dayanışma ağları talep edebilir ya da var olan ağlara destek olabilirsiniz:

  • Küçük üreticileri desteklemek her zamankinden daha önemli, onları bu zor günlerde desteklemek için onlardan alışveriş yapabileceğiniz kanalları (Good4Trust gibi), Dayanışma Toplulukları ve Ağları güncel bilgiler için EkoHarita’yı takip edebilirsiniz.
  • Erzak desteğine katılmak ve diğer kampanyalarını öğrenmek için Ahpap Platformu’nu takip edebilirsiniz.
  • Küçük esnafın zor duruma düşmesini engellemek için bir araya gelerek #KomşulukHatırı adlı projeyi başlatan gönüllülere destek olabilirsiniz. 
  • Covid19 salgını sırasında veri müşterekleri kurup, dayanışma haritaları üzerinden organize olan ağları #Orangotango kolekfifi bir araya getirmiş (notanatlas.org) Faydalanıp, ekleme çıkarma önerilerinizi mail ile iletebilirsiniz.
  • Aylık sabit giderlerinin faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen yardımseverleri bir araya getiren Bi’Komşu Platformu‘na destek olabilirsiniz.

* Sağlık çalışanları hastalarla temas ederken kendilerini koruyacak ekipmandan mahrum. Sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına destek olmak ve diğer kampanyalarından haberdar olmak için İhtiyaç Haritası’nı takip edebilirsiniz.

* Salgın dönemleri gibi kriz zamanlarında, kadınların ve kız çocuklarının, hanede artan gerilimler nedeniyle, partner şiddetine ve aile içi diğer şiddet türlerine maruz kalma riskleri artıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, korona salgını nedeniyle evlerinde kalan kadınlar için “Şiddetten Korunma Kılavuzu” yayımladı. Bu kılavuzun daha fazla kadına ulaşması için tüm iletişim kanallarınızı seferber edebilirsiniz.

* Mahallenizdeki yaşlı bireylerin gıda, temizlik, ilaç ihtiyaçlarının karşılayabilir, hayvanlarını gezdirebilirsiniz. Hatta yalnızlıklarını gidermek için telefonla hatırlarını sorabilirsiniz. Birebir iletişimde olduğunuz biri yoksa, çevrenizde yaşadığını bildiğiniz 65 yaş üstü komşularınıza ihtiyaç halinde arayabilecekleri bir numarayla birlikte not bırakabilirsiniz.

* Bu süreçte mağazaların birçoğu satışı durdurmadı, bu mağazaların dağıtım kanallarında çalışan depo ve kargo emekçilerinin iş yükünü hafifletmek için, hayati ihtiyaçlar dışında online alışveriş tercih etmeyebilirsiniz.

* Sokak hayvanları alınan tedbirler kapsamında insanlar sokağa çıkmayınca beslenemiyor. Kafe, pastane ve restoran gibi iş yerlerinin kapatılmasıyla sokak hayvanları yiyecek bulamamanın yanı sıra barınacak ve ısınacak yer de bulamıyor. Onlar için apartmanın önüne bir kap yemek ve su bırakabilir, ihtiyaçlarınız için sokağa çıktığınızda, sokak hayvanlarını besleyebilirsiniz.

* Herkes evden çalışırken zorlanıyor, hem ev düzenini korumak hem de işe odaklanmak kolay değil. Bu süreçte iş arkadaşlarınızı onlara iyi geleceğini düşündüğünüz her şekilde motive edebilirsiniz.

* Normal zamanda geçimi size bağlı olan kişilere maddi ve manevi yardımda bulunabilirsiniz.

* Çocuklar evde bizden daha çok zorlanıyor; küresel bir hareket haline gelen “cama oyuncak ayı koymak” gibi onların da dahil olduğu akımları destekleyebilirsiniz.

* Kağıt toplayıcılarına destek olmak için çöplerinizi ayırabilirsiniz.

* Bugünlerde dışarıdan yemek söylemeyi tercih etmiyorsanız, mahallenizdeki restoranlarda çalışanlar için maddi yardımda bulunabilirsiniz.

* Arkadaşlarınıza onları merak ettiğinizi ve onların sizin için önemli olduğunu belirten bir mesaj yazabilirsiniz. Ne de olsa söz uçar yazı kalır.

* Bu süreçte iş yapamadıkları için geliri kesilen işletmeleri (kuaför, berber gibi) arayıp onlara destek olabilirsiniz.

avatar
1 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
1 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
1 Yorum yapan yazar
Ayşe Sevgi Orhan yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Ayşe Sevgi Orhan
Ziyaretçi
Ayşe Sevgi Orhan

Her kesimden kadınlara uygulayabilecekleri değişik alternatifler sunan çok güzel bir yazı olmuş.Emeği geçen herkese teşekkürler…

2 Nisan 2020