Beş Genç Kadın Sanatçı Girl Power Sergisinde Bir Arada

Beş kadın sanatçının eserlerinin sergileneceği Girl Power Sergisi, 17-21 Kasım 2019 tarihleri arasında Kadıköy [mecra] salon’da sanatseverleri bekliyor.

T24

Dikkat çekici eserleri ile tanınan beş genç kadın sanatçıyı bir araya getiren Girl Power, gücünü birlik ve kolektivizmden alan eserler ile [mecra] salon’da tüm sanatseverleri bekliyor.

Serginin ilk serisinde, Nazlı Karaturna, Kübra Su Yıldırım, Aylin Kutlu, Simay Bahçıvan ve Gözde Gürel’in dijital eser ve resimleri yer alıyor. Gelecek aylarda farklı temalar ve tekniklere odaklanarak devam edecek olan sergi, 17-21 Kasım 2019 tarihleri arasında [mecra] salon’da görülebilir.

Aylin Kutku

30 Temmuz 1997 yılında Baküde doğdu. 2 yıllık atölye eğitiminden sonra Kocaeli Üniversitesinde Heykel bölümünde eğitimi devam etmekte. Bir ayağı hâlâ İstanbul’da olmasıyla beraber sinema ve reklam sektöründe dekor ve kostüm asistanlığı ile ilgilendi. Kağıt üzerine akrilik boya ile albüm, afiş kapakları ve kolaj tasarımları yapan sanatçı, hobi olarak analog fotoğrafçılığı ile de ilgileniyor. ‘’Sanrı Zine’’ adlı fanzin de ve kolektif sergilerde işleri bulundu.

Gözde Gürel

1992 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik lisansımı tamamladıktan sonra yaklaşık 1 yıl reklam sektöründe çalıştı. Aynı zamanda 2015’ten beri kendi serbest illüstrasyon ve resimler üretmekte. Bu zamana kadar biri galeri sergisi olmakla beraber birçok kolektif sergide katılımcı olarak yer aldı.

Kübra Su Yıldırım

Kendisine Kafaless olarak hitap edilmesinden hoşlanan Yıldırım, cok yakın tarihlerde İstanbul’da dünyaya geldi. Kendi gerçekliğini yaratıyor ve dünyaya bir pencere daha ekliyor. Nefes alıp verme konusunda istikrarlı bir mücadeleyi hedefleyen Kafaless, bu mücadeleyi tüm nüanslarıyla aktarma çabasında.

Nazlı Karaturna

1998 yılında Antalya’da doğdu. Küçük yaşlarından itibaren resim çizmeye ilgi duydu. İlkokulda çeşitli yarışmalarda ödül aldı ve 13 yaşında ilk kişisel resim sergisini açtı. Lise son da buğday tarlalarına bakan bir şehirlerarası yolculukta, güzel sanatlar okumak istediğine karar verdi ve ilk kez bu alanda akademik eğitim almak üzere bir atölyeye başladı. 2016’da Anadolu Üniversitesi Heykel Bölümüne başladı. 18 yaşındayken gezdiği Andy Warhol sergisinin ardından baskı resime ilgisi başladı ve hâlâ süren Anadolu Üniversitesi Baskı Sanatları bölümüne geçiş yaptı, serigrafi ve ilustrasyon alanına yöneldi. Istanbul, Eskişehir ve Roma’da karma ilustrasyon sergilerinde yer aldı. 2018’de Sub Press yayınevinden ilk sanatçı kitabını çıkardı. Aynı sene vokalini ve beste yazarlığını yaptığı müzik projesi Blank Zero isimli grubun 8 bestelik ilk albümü “Blue Days” çıktı. 2019’da Filled By Miles isimli bir müzik projesinde 2 bestesini yayınladı.

Simay Bahçivan

1996 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2013 yılında güzel sanatlara hazırlık eğitimine SaltSanat’ta başladı. 2015 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik bölümünde eğitimine başladıktan sonra yine aynı atölyede Günal Salt’ın asistanlığını yaptı. 2017 yılında MÜGSF 7. Trienal’ de ve X International Triennial of Eco-Poster the 4th Block 2018’ de yer aldı. 2018’ de California College of the Art’ ın Marmara Üniversitesi GSF ile yaptığı Locality&Global Discourse projesine katıldı. Üniversite eğitimine halen devam etmektedir.

Kaynak: T24

avatar
  Kaydol  
Bildir
13 Kasım 2019