Bilim Dünyasında Çığır Açan Marie Curie’nin Hayatı Film Oluyor

20 Mart’ta izleyicilerle buluşacak, radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazanıp bilim dünyasında çığır açan Maria Curie’nin hayatını anlatan “Radioactive” adlı filmden ilk fragman yayınlandı.

İlk kez 2019 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen “Radioactive”, Lauren Redniss’in bir romanına dayanıyor. Film, radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazanıp bilim dünyasında çığır açan bilim insanı Maria Curie’nin yaşamını anlatıyor.

67 yıllık yaşamında yaptığı bilimsel çalışmalar ile dünya genelinde şöhrete kavuşan Curie, radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla biliniyor.

Filmden ilk fragman

Filmde, Maria Curie rolünü Rosamund Pike üstleniyor. 2007 yapımı Persepolis filmiyle Oscar’a aday olan Marjane Satrapi‘nin yönetmen koltuğuna oturduğu “Radioactive”, Marie Curie’nin eşi Pierre Curie ile olan ilişkisine ve bilim dünyasında yaptığı çalışmalara odaklanıyor.

Filmde, Maria Curie’nin yaşamındaki ilişkiler, yaptığı çalışmalar ve bu çalışmalardan elde ettiği bulgulara yer verilecek. Ayrıca Curie’nin Nobel ödülü olmasını sağlayan çalışmaların, dünyayı nasıl etkilediği de “Radioactive” ile izleyicilere sunulacak.

1867’de Polonya’da dünyaya gelen Marie Curie, 1904 senesinde doktora unvanına sahip ilk kadın oldu. Aynı sene radyoaktivite konusundaki araştırmalarından ötürü, eşi ve Becquerek ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu. 1911 senesinde radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden dolayı Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Marie, tarihte iki Nobel Ödülü’ne sahip ilk kişi oldu. Bu dönemde laboratuar çalışmaları sırasında maruz kaldığı aşırı radyasyondan dolayı hastalandı ve 1934 senesinde Fransa’da kan kanserinden yaşamını yitirdi.

İlk fragmanı yayınlanan film, 20 Mart’ta vizyonda olacak.

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Şubat 2020