Bir Emsal Karar Daha: Kreş Yoksa Tazminat Var

Sakarya’da 150 kadın çalışanı olan firmada kreş açılmadığı için işten ayrılan Derya Bal, açtığı davayı kazandı. Mahkeme işverenin 29 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

NTV

Sakarya’nın Söğütlü ilçesinde entegre tavuk eti tesisinde, kalite teknikeri olarak çalışan Derya Bal, 2015 yılında doğum iznine ayrıldı. Yasal iznini kullanıp işe geri dönen Bal, 150 kadın çalışanı olan firmalarda kreş bulunması gerektiğini, iş yerine bildirmesine rağmen olumsuz yanıt alınca 6 yıldır çalıştığı iş yerinden ayrılarak, firmaya dava açtı. Sakarya 1. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, firmayı Bal’a kıdem tazminatını ödemeye mahkum etti. Bal, 29 bin TL kıdem tazminatını mahkeme kararıyla aldı.

“150’den fazla kadın çalıştıranı olan firmada kreş olmaması haklı fesih sebebi”

Çalışan kadınların haklarını bilmeleri gerektiğini belirten Derya Bal, “150’den fazla kadın personelin çalıştığı bir firmada kalite teknikeri olarak çalışıyordum. Çalıştığım sırada 2015 yılında doğum yaptım. Hamileliğim ve doğum sonrasında şifahen dile getirdiğim kreş talebim reddedildi ve kabul edilmedi. 150’den fazla kadın çalıştıran her iş yerinin kadın çalışanları için 0-6 yaşlarındaki çocuklarının bakımı için kreş talebini yerine getirmesi gerekiyor. Bu talebi yerine getirmezse eğer haklı fesih sebebidir. Ben de bunu çalıştığım iş yerine hatırlattım ve cevap alamadım ve hukuki bir süreç başladı” dedi.

“Bu kararı kadınlar haklarını bilsin diye duyurmak istiyorum”

Davanın sonuçlanmasıyla tazminatını almaya hak kazandığını ifade eden Bal, “Hukuki süreç sonucunda ayrımcılık tazminatını reddetmesine rağmen mahkeme kararı kıdem tazminatına hak kazandım. Bunun haklı fesih olduğunu ve bu yüzden işten ayrıldığımız takdirde tüm haklarımızı alabileceğimizi mahkeme kararı ile bize duyurdu. Biz çok mutlu olduk. Mahkemeden çıkan bu kararı duyurmak istiyorum ki çalışmak isteyip kendi işinden ayrılmak zorunda bırakılan, ‘çocuğuma kim bakacak, bakımını kim üstlenecek, ben bunu kime bırakacağım’ diye hiç kimse sıkıntı yaşamasın. Haklarını bilsinler” diye konuştu.

Samsun’da da benzer bir karar çıkmıştı. 

Samsun’da çağrı merkezinde çalışan bir kadın, çocuğu için işverenden kreş kurulmasını isteğinin reddedilmesi üzerine açtığı kıdem tazminatı davasını kazanmıştı Mahkeme işverenin 26 bin 965 TL tazminat ödemesine karar vermişti.

Kaynak: NTV

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Kasım 2019