Bir Şehir, Bir Kadın: Amsterdam ve Femke Halsema

Kanallarıyla, bisikletleriyle ve gece hayatıyla meşhur Amsterdam’ı dikkate değer kılan bir özellik daha var: Amsterdam artık bir kadın tarafından yönetiliyor. Amsterdam belediye başkanı Femka Halsema’yı tanıyalım istedik.

Foto: Femke Halsema by Roger Cremers

Femke Halsema: Amsterdam’ın ilk kadın belediye başkanı

Hollanda’nın diğer şehirleri için kadın belediye başkanları şaşırtıcı bir durum değil. Fakat Amsterdam ilk kadın belediye başkanı olan Femke Halsema’yı bu sene Haziran ayında seçti.

Halsema’nın başkanlığa seçilmesinden bir kaç ay önce, Amsterdam’lı 45 kadın, artık bir kadın belediye başkanının seçilmesine dair yazdıkları açık mektupta şöyle demişlerdi: “Özgür, çok-kültürlü, anlayışlı, toplumsal cinsiyet açısından eşitlikçi ve ilerici bir şehir olan Amsterdam’ın henüz hiç bir kadını belediye başkanı görevine getirmemesi utanç vericidir”. Mektup aynı zamanda, bir kadının başkanlığa seçilmesine dair uzun süredir devam eden bir tartışma olduğunu fakat bu tartışmanın, “bu işi yapacak nitelikte bir kadın aday olamaması” gibi absürt bir iddaayla kapatılmasını da eleştirmişlerdi.

Haarlem şehrinde sosyal demokrat bir aileye doğan Halsema, Utrecht Üniversitesi’nde sosyal bilimler okudu ve kriminoloji üzerine uzmanlaştı. İşçi Partisi’nde çalışmalar yürüten Halsema, daha sonra sol-yeşil Groenlinks partisinde çalışmaya başladı ve 1988’de parlementoya seçildi. Parlemontoda adalet, mülteciler, ev-imi meseleler üzerine savunuculuk yapan Halsema, mülteci yasasının sertleştirilmesine dair ortaya koyduğu itiraz ile oldukça tanınır hale geldi. Aynı zamanda seks işçiliğine yasal düzenleme getirilmesi noktasında da parlementoda çalışmalar yürüttü, getirilen yasaklamaları kaldırılması ve seks işçiliğinin kanunen tanınan bir meslek statüsüne getirilmesi için uğraş verdi.

Foto: Femke Halsema by Stephan Vanfleteren

2002-2010 yılları arasında partisinin liderliğini yapan Halsema, bir süre ana-akım politikaya ara verdi. Dutchnews’e göre, 2011 yıllarından belediye başkanlığına seçilene değin, belgeseller çekti, yazarlık yaptı, çeşitli araştırma projeleri yürüttü ve sivil toplum alanında çalıştı.

12 Temmuz’daki yemin töreninde yaptığı konuşmada Halsema; “Amsterdam’ın özü özgürlük vaadidir. Mutluluk için mücadele edebileceğinize ve kaderinizi ellerinize alabileceğinize dair bir vaat. … Belediye başkanı olarak, bu özgürlüğü, her bir Amsterdam’lı için korumanın benim öncelikli ve en büyük sorumluluğum olduğunu düşünüyorum.” dedi. Konuşmasında homofobi ve transfobiye, mültecilere ve diğer beyaz olmayan Amsterdam sakinlerinin yaşadığı ayrımcılığa değinen Halsema: “Eğer kimliğiniz kaçamayacağınız bir yafta olmaya başladıysa, eğer farklı olduğunuz için taciz ediliyor, dışlanıyor ve hatta saldırıya uğruyorsanız, Amsterdam artık Amsterdam olmaktan çıkıyordur.”dedi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ekim 2018